Jarosz czy wegetarianin?

28 Paź, 2012 13:11
Czy ktoś może mi powiedzieć, czym różni się jarosz od wegetarianina?
Zycie jest zabawą
28 Paź, 2012 19:08
Zawsze mi się wydawało, że jaroszami nazywa się osoby, które z mięs jedzą tylko ryby.
Wegetarianin teoretycznie nie je żadnego mięsa, łącznie z rybami. Często jednak spotykałam się z tym, że wegetarianin nazywany był jaroszem i odwrotnie, cóż wynika to zapewne z tego, że sporo ludzi nazywających się wegetarianami je ryby, owoce morza.
31 Paź, 2012 21:11
Też spotkałam się z tym że semi-wegetarianie byli nazywani jaroszami. Ostatnio w pewnej knajpce “na 100g” jak się spytałam czy jest coś wegetariańskiego kobieta wskazała mi na dział “dania jarskie” w których była ryba. Gdy zauważyłam że ryba to mięso stwierdziła “no tak ale to dania jarskie”.
Ludzie przeważnie nie są źli, po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei
Terry Pratchett
02 List, 2012 00:27
Z tego co wiem to niegdyś funkcjonowało tylko pojęcie jarosz, ale jednocześnie zgodzę się, że często niestety pojawiają się dania “jarskie” z rybą, czy innymi wynalazkami.

Ale właściwie to powinniśmy postawić znak równości pomiędzy jaroszem, a wegetarianinem. Z tego co wiem to wśród pokoleń naszych rodziców (za ich czasów) nie pojawiało się pojęcie wegetarianina. Bo jarosz to, to samo co wegetarianin czyli osoba nie jadająca potraw mięsnych i pochodnych, a spożywająca nabiał.
szczypta-wege.blog.pl
09 List, 2012 12:01
Ja na karcie dań jarskich widziałam kiedys pozycję
Pierogi z mięsem.
;]
Szelmostwa Lisa
10 List, 2012 20:43
Mam książkę gdzie jest dział “kuchnia jarska” i tam jest żelatyna (jeszcze ok - dla większości ludzi żelatyna to nie mięso), bulion z kurczaka (pewnie podobnie) oraz co już chyba inna kwestia - mięso mielone.
Ludzie przeważnie nie są źli, po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei
Terry Pratchett
13 List, 2012 18:11
Dla mnie różnica jest żadna, ale spotkałam się z tłumaczeniem, że jarosze to osoby, które nie jedzą mięsa z przyczyn nieideologicznych (ot lekarz zabronił albo nie lubią smaku) a wegetarianie to osoby, które nie jedzą mięsa z powodów ideologicznych. Dziwne tłumaczenie, ale przedstawiam jako zasłyszane smile
16 List, 2012 18:03
Też słyszałam takie wytłumaczenie smile
22 Kwie, 2013 00:47
Dla mnie jarosz to udomowiona wersja wegetarianina smile
06 Lip, 2013 22:16
U mnie w rodzinie, szczególnie starsi nazywali jaroszami tych, którzy nie jedli mięsa, a rybę za mięso już nie mieli. Ale nie wiem czy to prawidłowe określenie, bo do dziś ludzie po słowach ‘nie jem mięsa’ pytają czy jem ryby…
A co do menu to też się z tym spotkałam, że daniem ‘jarskim’ określano potrawy, gdzie jednak jakieś mięso było.
★ ☆ ★ ☆ ★ (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧
愛は愛で ~ ♥ イズミロ ♥

Załóż konto lub zaloguj się aby pisać na forum.

O serwisie

VegeSpot.pl to serwis zrzeszający wegetarian oraz wegetariańskie blogi kulinarne. Jest nas już 3369 wegetarian i 445 blogów na których znajduje się 63968 przepisów

Dowiedz się co oferujemy
Zarejestruj się

Forum

Wege Warszawa - znajdź swoje miejsce w stolicy
przez: Piotr, 2 tygodnie, 2 dni temu

vegetime.pl - wyszukiwarka lokali wege
przez: Vegetime, 2 miesiące temu

Problem z dodaniem bloga
przez: WegePedia, 3 miesiące, 2 tygodnie temu

mleko z nasion Konopi
przez: weronika-jana, 4 miesiące, 1 tydzień temu

Śniadania i kolacje wege