loader
Poradnik zdrowie

Wegetarianizm i jego odmiany - na czym polegają?

Wegetarianizm cieszy się coraz większą popularnością przez wzgląd na coraz częstsze przykładanie wagi do cierpienia zwierząt oraz ze względu na pozytywne skutki dla zdrowia, które oczywiście przy nieodpowiednim zbilansowaniu mogą być niekorzystne. 

Wegetarianizm - co to? 

Wegetarianizm, czyli dieta wykluczająca z posiłków pokarmy mięsne, rybne oraz owoce morza. Składa się ona głównie z produktów roślinnych. Możemy spotkać się z różnymi odmianami wegetarianizmu, na przykład z semiwegetarianizmem, laktowegetarianizmem, weganizmem oraz frutarianizmem.  

Dlaczego warto przejść na wegetarianizm? 

Stosując prawidłowo zbilansowaną dietę wegetariańską możemy: zyskać dłuższe życie, ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób serca, raka jelita grubego, raka prostaty, uniknąć poczucia ciężkości, które towarzyszy spożywaniu mięsa, podnieść poziom koncentracji oraz zyskać jasność umysłu. Dzięki przejściu na wegetarianizm przyczynimy się do ochrony lasów, gdyż są one wycinane pod chów zwierząt oraz ograniczenia zużycia wody, której tysiące litrów idą na gospodarstwa, zmniejszy się również cierpienie zwierząt, których masa zabijana jest na potrzeby człowieka. Wegetarianizm ma również spory wpływ na wygląd i siłę naszego ciała - dzięki tej zdrowej diecie cera ulega poprawie, sylwetka staje się smuklejsza, a ciało nabiera siły, staje się bardziej wytrzymałe i odporne na przeciążenia. 

Wegetarianizm - zagrożenia 

Źle zbilansowana dieta wegetariańska niesie ze sobą pewne zagrożenia, gdyż bardzo łatwo przy niej o niedostatek w organizmie białka, witaminy B12 i witaminy D, wapnia, żelaza oraz cynku. Wegetarianie są narażeni na anemię, dlatego też do ich posiłków idealnie dopasuje się zakwas z buraków, zawierający wiele witamin, między innymi żelazo. Aby uzupełnić niedobór witamin ważne jest więc, by posiłki spożywane przez wegetarianów były bardzo zróżnicowane. W celu uzupełnienia witamin z grupy B w organizmie dobre będą także powidła śliwkowe.

Weganizm 

Weganie całkowicie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego. Odrzucają wszystko, co tylko jest związane z eksploatacją zwierząt w celu uzyskania produktów spożywczych, takich jak mięso, nabiał, jaja, czy miód oraz użytkowych, na przykład skóry, pióra, futro, jedwab. Weganizm jako styl życia neguje również używanie kosmetyków, które były testowane na zwierzętach. Zwolennicy tego stylu unikają leków i suplementów, w których są składniki pochodzenia zwierzęcego. Weganie czynnie walczą o prawa zwierząt, nie uznają rozrywek z ich udziałem. 

Laktowegetarianizm 

To dieta, w której nie je się mięsa, ryb, owoców morza i jajek. Laktowegetarianie jedzą natomiast przetwory mleczne. 

Semiwegetarianizm 

Semiwegetarinizm, czyli odmiana diety wegańskiej, polega na częściowym wykluczeniu mięsa z diety. Semiwegetarianie nie spożywają zazwyczaj mięsa czerwonego, ale jedzą białe. 

Frutarianizm 

Dieta ta jest najbardziej restrykcyjna spośród diet wegetariańskich. Wyklucza ona mięso, jego produkty oraz warzywa. Jest oparta na owocach kwaśnych, średniokwaśnych, słodkich, oleistych, suszonych oraz niesłodkich. Frutarianie jedzą tylko te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach, muszą być ekologiczne, odrzucają gotowanie oraz inne formy obróbki termicznej owoców. 

Wegetarianizm jest wart uwagi, ze względu na wiele korzyści, jednak przy przejściu na nią trzeba bardzo uważać, by nie doprowadzić do ubytku w organizmie potrzebnych witamin, białka, wapnia, cynku i żelaza. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz