loader
Na słodko

Ciasto bezglutenowe – poznaj sprawdzony przepis!

Ciasta bezglutenowe staje się coraz bardziej popularne. Można je przygotować w wielu różnych kombinacjach smakowych – zarówno z czekoladą, bakaliami, jak i owocami!

Ciasto bez glutenu zyskuje coraz więcej zwolenników. Przybywa bowiem osób stosujących dietę bezglutenową. Co to takiego? Jest to dieta, z której eliminuje się produkty zawierające gluten, a więc wszelkie produkty spożywcze z dodatkiem zbóż takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Osoby, które unikają glutenu zastępują mąkę pszenną i płatki zbożowe między innymi mąką gryczaną, ryżową, jaglaną, kokosową, kasztanową, płatkami jaglanymi czy gryczanymi. Mogą także bez obaw zachwycać się smakiem ciast bez glutenu, np. tartą bezglutenową!

Ciasto bez glutenu? Spróbuj przepysznych wypieków!

Ciasto bez glutenu w niczym nie ustępuje ciastom zawierającym popularną, np. pszenną mąkę. Do sporządzenia ciasta bezglutenowego z powodzeniem można wykorzystać konfitury, wszelkiego rodzaju owoce - świeże, mrożone, konserwowane, dżem, miód, jajka, mleko, masło, jogurt czy budyń z mąki ziemniaczanej!

Bez produktów zawierających gluten sporządzimy nie tylko sernik, ciasto marchewkowe, szarlotkę, brownie czy babkę cytrynową. Z powodzeniem przygotujemy także tort makowy, ciasto drożdżowe, naleśniki, tartę czekoladową czy nawet… mazurka! Szukasz przepisu na ciasto bezglutenowe? Wejdź na http://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/bez-glutenu.

Ciasto bezglutenowe – jakich składników użyć?

Warto pamiętać, że ciasta przygotowywane na bazie mąk bezglutenowych są bardziej kruche i często bardziej chrupiące niż te z ich pszennym czy żytnim odpowiednikiem.

Na szczęście, obecnie nietrudno jest znaleźć mąkę naturalnie bezglutenową. Wybór jest bardzo duży, a do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych należą m.in. mąka ryżowa, mąka ziemniaczana, mąka gryczana, kokosowa, mąka z tapioki, mąka sojowa, kukurydziana i migdałowa.

Warto pamiętać, że różne rodzaje mąk różnią się między sobą. Mąka ryżowa, jaglana czy owsiana są uniwersalne i świetnie sprawdzają się jako baza do wypieków. Mąka ziemniaczana, kukurydziana czy z tapioki uważane są za „mąki sklejające”. Są to mąki drobno mielone, które posiadają dużo skrobi przez co dobrze „kleją”. Z kolei mąka ze strączków, np. z soi czy z cieciorki, ma wyczuwalny smak i wymaga wymieszania z mąkami bazowymi. Jest bowiem dość ciężka. Mąki z orzechów takie jak mąka kokosowa, migdałowa, kasztanowa czy z orzechów laskowych dodają ciastom niepowtarzalnego, szlachetnego smaku. Z uwagi na to, że są dość tłuste i ciężkie, je także warto mieszać z mąkami tzw. „bazowymi”.

Niektóre ciasta, takie jak np. sernik bez spodu czy beza, w ogóle nie wymagają dodatku mąki. W innych przypadkach, gdy mąka jest niezbędna, ale gluten nie jest wskazany, możemy wybierać spośród szeregu przepisów i apetycznych rozwiązań! Z wykorzystaniem  suszonych daktyli, moreli, orzechów i kakao możemy uzyskać przepyszną, zdrową pastę, która będzie idealną podstawą sernika!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz