loader
Przepisy wege i vegan

Wegetariańskie kimchi, czyli kuchnia koreańska w wersji wege na udane przyjęcie dla jaroszy

Kuchnia koreańska staje się coraz bardziej popularna obok japońskiej, chińskiej, indyjskiej czy wietnamskiej. Orientalne smaki bardzo przypadają nam do gustu ze względu na mnogość przypraw, a także zdrowotne właściwości alg morskich, czy koreańskiego kimchi. To ostatnie zaliczane jest do grupy tzw. super food, czyli produktów niezwykle bogatych w składniki odżywcze i witaminy. Zatem czym jest owe kimchi i czy można przygotować je w wersji idealnej do cateringu wegetariańskiego, dowiecie się z naszego tekstu. Ponadto przedstawimy kilka propozycji na udane przyjęcie wegetariańskie z elementami kuchni koreańskiej. Zatem do dzieła?

Kimchi – co powinniście o nim wiedzieć?

Jest wiele tradycyjnych dań w kuchniach świata. Dla Meksykan jest to burrito, dla Szwedów kiszone śledzie, dla Polaków np. bigos, a dla Koreańczyków – kimchi. To fermentowane lub kiszone warzywa przygotowywane na różne sposoby. Zazwyczaj głównym składnikiem kimchi jest kapusta pekińska. Do dania często dodawane są również ogórki, a nieodłącznym elementem są ostre dodatki, takie jak papryczki chilli. Kimchi może występować również w wersji kwaśnej i słonej, dlatego każdy znajdzie smak dla siebie. Podstawowe kimchi przygotowuje się z kapusty, rzepy i marchwi. Ta potrawa zawiera kompleks najważniejszych witamin, takich jak A, witaminy z grupy B, czy witamina C. Ponadto doskonale wpływa na metabolizm. Kimchi można jeść z ryżem albo azjatyckim bulionem, który wegetarianie mogą przygotować w wersji warzywnej.

Jak przygotować tradycyjne Kimchi?

Decydując się na catering wegetariański można wybrać dania kuchni koreańskiej takie jak Kimchi. Jego przygotowanie jest rzekomo prostsze niż polskich ogórków kiszonych, dlatego warto spróbować. Kapustę pekińską należy pokroić,  zostawić w osolonej wodzie i docisnąć talerzykiem obciążonym słoikiem i w tej postaci pozostawić na 60 minut. Składniki na pastę kimchi są bardzo proste. Wystarczą 2 łyżki mąki ryżowej, jedna łyżka cukru oraz ¾ szklanki wody. Wodę należy zagotować z mąką ryżową i cukrem do uzyskania gęstego kleiku, który następnie należy ostudzić. Następnie należy bardzo drobno posiekać ¼ cebuli i jeden ząbek czosnku. Te składniki dodajemy do przestudzonego kleiku ryżowego, a ponadto dodajemy jeszcze 3 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki papryki słodkiej, 2 łyżki papryki ostrej, 1 łyżeczkę startego imbiru, ¼ łyżeczki chilli oraz ¼ łyżeczki soli. Dodatkiem do pasty będzie jeszcze ¼ posiekanego szczypiorku i ½ marchewki pociętej w drobne paseczki. Następnie należy odsączyć kapustę i wymieszać z pastą w osobnej misce. Potem można już całość przełożyć do zamkniętego pojemnika i tak pozostawić 2-5 dni na blacie, aż zrobi się lekko kwaśne. Potem danie można włożyć do lodówki i wykorzystywać jako danie główne lub dodatek do innych potraw.  

Bibim Guksu, czyli pikantny makaron na zimno

Koreańczycy bardzo lubią kuchnię wegetariańską, stąd można znaleźć wiele ciekawych przepisów idealnych na przyjęcie dla prawdziwych jaroszy. Jednym z nich jest Bibim Guksu, czyli pikantny makaron na zimno. Jest również doskonałym panaceum na przejedzenie dla mięsożerców. Do tej potrawy potrzebny będzie ugotowany i odcedzony w zimnej wodzie makaron. Jest tu mnóstwo przypraw, które dokładnie trzeba ze sobą wymieszać, a są to: gochugaru, czyli płatki chilli, gochujang, czyli pasta chilli, sos sojowy, olej sezamowy, ocet, woda i cukier. Następnie należy drobno pokroić ogórka, kimchi i szczypiorek. Następnie na suchej patelni nad palnikiem musimy uprażyć nori, czyli wodorosty. Następnie należy je pokruszyć lub pokroić nożyczkami i dodać do makaronu, podobnie, jak pozostałe składniki i sos. Na środku można jeszcze ułożyć przekrojone i ugotowane jajko. Potrawa jest już gotowa. Opcjonalnie można posypać ją jeszcze sezamem.    

Koreańskie pierożki, których nie może zabraknąć

Czym byłoby wegetariańskie przyjęcie z kuchnią koreańską bez tradycyjnych pierożków? Mandu do koreańskie pierożki, które mogą być przygotowywane w wersji wegetariańskiej i dla mięsożerców, z mięsem mielonym. Potrzebne będą krążki ciasta na mandu, można je przygotować samodzielnie albo kupić gotowe. Ciasto jest nieco twardsze niż na pierogi i dość suche. Zajmiemy się składnikami na farsz. Wersja wegetariańska jest niezwykle bogata. Tofu, kimchi, cebula, czosnek, imbir, posiekany szczypiorek i grzybki (mogą być pieczarki). Do tego dodajemy jajko, sos sojowy, olej sezamowy, sól i pieprz. Potem wystarczy wymieszać, nakładać farsz i formować Mandu.

Niewątpliwie catering wegetariański może być pełen zaskakujących i różnorodnych smaków. Można zdecydować się na kuchnię koreańską, która jest bardzo zdrowa i polecana przez dietetyków.   

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz