loader
Dania główne

Jak zrobić wegańskie sushi?

Sushi to z pewnością wyjątkowa potrawa, która niekoniecznie wszystkim musi posmakować. Niektórzy potrzebują kilku podejść, żeby się do niej przekonać, innym nigdy się to nie udaje. Klasyczne sushi to potrawa wywodząca się z Japonii, która przygotowywana jest z ryżu oraz dodatków warzywnych, polana sosem sojowym lub podawana z wasabi.

Tradycyjne sushi spożywa się specjalnymi pałeczkami albo palcami. Do sushi podaje się sos sojowy, który służy do maczania. Zielony chrzan czyli wasabi daje intensywnego smaku, zaś marynowany imbir służy do oczyszczenia klubków smakowych. Najczęściej zamawianym napojem do sushi jest nie woda, a zielona herbata. Zgodnie ze zwyczajem kuchni japońskiej podaje się całe zestawy potraw, włącznie z sushi. Istnieje kilka rodzajów sushi: sashimi, nigiri, maki, uramaki, futomaki, hosomaki, temaki, gunkanmaki.

Wegańskie sushi

Popularność sushi rośnie wraz z fascynacją orientalną kultury. Japońska potrawa, przyrządzana na bazie ryżu i ryb wraz z dodatkiem warzyw owszem należy do diety lekkiej, jednak pod warunkiem, że nie zostały do niej użyte sosy oraz inne dodatki. Europejski sposób obróbki sprawił, że danie pochodzące z Dalekiego Wschodu może osiągać naprawdę wysoką kaloryczność. Wegańskie sushi cechuje się tym, że występuje wyłącznie z warzywami, brak w nim ryby lub jakiegokolwiek mięsa. 

Jak zrobić wegańskie sushi?

Przygotowanie sushi na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowane. Nic jednak mylnego. Kluczem do dobrego sushi jest właściwie przygotowany ryż oraz właściwe jego zawijanie. Aby zwiększyć higienę podczas zawijania rolek z sushi, warto ubrać specjalne rękawiczki, które sprawią, że ryż nie będzie się przyklejał do powierzchni dłoni. Dodatki do sushi mogą być tak naprawdę dowolne, najczęściej stawia się jednak na: awokado, ogórek świeży, melon, szczypiorek, papryczki jalapeno itd. Niewegańskie sushi można przygotować także z łososiem lub kabanosami. 

przepis na wegańskie sushi

Wegańskie sushi - przepis 

Potrzebne składniki:

  • 1 szklanka ryżu do sushi
  • 6 listków glonów do zawijania sushi
  • Marynowany imbir
  • Wasabi
  • 1 awokado
  • 1 kostka marynowanego tofu
  • Świeży ogórek
  • Czerwona papryka
  • Szczypiorek lub kiełki
  • Sos sojowy
  • 2 łyżki octu ryżowego
  • 3 łyżeczki cukru
  • Sól

Przygotowanie:

  1. Ryż namocz na ok. 30 minut, następnie lekko zamieszaj i odlej na sicie. Przepłukuj 3-4 razy. 
  2. Umieść go w garnku z grubym dnem, zalej wodą na 1 cm grubości, szczelnie przykryj garnek i gotuj na małym ogniu 10 minut.
  3. Po 10 minutach gotowania, odstaw garnek i zostaw ryż na kolejne 10 minut.
  4. Przygotuj zalewę octową. Do garnka wlej 2 łyżki wody, 2 łyżki octu ryżowego, 3 łyżeczki cukru oraz łyżeczkę soli. 
  5. Na małym ogniu podgrzej sos, mieszając, tak aby cukier i sól się roztopiły.
  6. Ryż przełóż do miski i skrop ostudzoną zalewą.
  7. Warzywa i tofu pokrój w cienkie paski.
  8. Na macie do sushi rozłóż sushi nori, matową stroną do góry.
  9. Na połowę listka rozłóż ryż (ostudzony!).
  10. Następnie dodawaj warzywa według uznania. 
  11. Zawijaj sushi i pokrój je na 2-3 plastry.
  12. Podawaj z marynowanym imbirem, sosem sojowym, wasabi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz