Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska wiąże się z...
Wielbiciele ciepłych posiłków, doskonale wiedzą, że do przygotowania smacznej zupy, wcale nie potrzeba wielu składników. Wystarczy tak naprawdę kilka świeżych warzyw oraz odpowiednio dobrane przyprawy. Włoszczyzna oraz pozostałe warzywa skutecznie rekompensują brak mięsa w zupie.
Zupy bez dodatku mięsa są dużo lżejsze dla żołądka, dlatego jedzą je nie tylko przedstawiciele wegetarianizmu, lecz także osoby, które posiadają problemy z perystaltyką jelit lub z kwestii smakowych nie przepadają za smakiem mięsa w zupie. Bezmięsna wersja jest na pewno niskokaloryczna. Każda zupa wegetariańska powinna wchodzić w skład zbilansowanej diety, czyli takiej która dostarcza organizmowi odpowiednią ilość energii i zaspokaja nasze zapotrzebowanie na wszelkie składniki odżywcze, konieczne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Przykłady pożywnych zup wegetariańskich:
Zupa pomidorowa to zaraz po rosole najpopularniejsza zupa, która gości na polskich stołach. Jest bardzo prosta w przygotowaniu a do tego równie smaczna. Zupę pomidorową można łączyć z makaronem lub ryżem. Czym różni się zupa pomidorowa wegetariańska od tradycyjnej pomidorówki? Tym, że nie została przygotowana na mięsie, lecz na wywarze z samych warzyw. Pomidorówka może oczywiście powstać z samej passaty pomidorowej, wywaru warzywnego lub mięsnego z dodatkiem smażonych, duszonych lub wstępnie skoncentrowanych pomidorów. Inna odmianą klasycznej pomidorówki jest równie pyszny krem z pomidorów podawany wraz z bazylią oraz mozzarellą. Jego konsystencja jest dużo bardziej gęstsza.
Podstawą każdej zupy ogórkowej, bez względu czy jest ona wegetariańska czy też nie, są ogórki kiszone. Innymi warzywami, które wchodzą w skład tej zupy są marchewka, pietruszka oraz ziemniaki. Kluczem do wydobycia właściwego smaku zupy są odpowiednie przyprawy. Zupa ogórkowa wegetariańska to taka, która została przygotowana wyłącznie na bulionie warzywnym bez dodatku jakiegokolwiek mięsa. To wegetariańskie danie podawane na ciepło jest z pewnością proste w przygotowaniu. Aby nadać gęstości zupie można do niej dodać śmietanę lub jogurt naturalny.
Zupa z soczewicy w wersji wegetariańskiej konsystencją bardziej przypomina krem. Jest banalnie prosta w przygotowaniu, pełna składników odżywczych a do tego sycąca. Do jej wykonania wcale nie jest konieczne użycie bulionu warzywnego. Jest idealna nie tylko na obiad, lecz także na śniadanie, szczególnie w chłodne dni. Do jej wykonania potrzebne są: 2 litry wody, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, kawałek pora, 2 średnie marchewki, 1 szklanka czerwonej soczewicy, kawałek selera, mały korzeń pietruszki. Do tego przydadzą się przyprawy takie jak: sól himalajska, pieprz, kurkuma, imbir, rozmaryn, bazylia i szczypta chili. Taka zupa to pomysł na pożywne i sycące drugie śniadanie lub pierwsze danie obiadowe.
Zupa szparagowa to ciekawa propozycja na obiad. Głównym jej składnikiem są oczywiście...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz