loader

Rodzaje diet wegetariańskich

Dieta wegetariańska wiąże się z rezygnacją z mięsa. Jednak wyróżnia się jej kilka rodzajów.

Dieta laktowegetariańska

To mało radykalna odmiana diety wegetariańskiej. Wiąże się z wyłączeniem z menu mięsa, ryb oraz jaja. Dopuszczalne jest jednak spożywanie nabiału. Laktowegetarianizm jest charakterystyczny dla wyznawców hinduizmu. Dieta ta nie powoduje na ogół niedoborów pokarmowych, o ile jest dobrze skomponowana.

Weganizm

To trudna dieta. Weganizm wyklucza bowiem spożywanie nie tylko mięsa, ryb i jaj, ale i nabiałów czy produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak miód. Zdaniem wegan ich spożywanie prowadzi do cierpienia zwierząt. Weganie niekiedy mają kłopoty ze zdrowie. Nieodpowiednia dieta prowadzić może do anemii czy spowolnienia rozwoju w przypadku dzieci. Większość ekspertów jest zdania, że nie jest to dieta odpowiednia dla dzieci.

Frutarianizm

Ten rodzaj diety dopuszcza spożywanie jedynie surowych warzyw i owoców, których zerwanie nie powoduje śmierci danej rośliny. Frutarianie mogą jeść jabłka, gdyż jabłoń nie ginie po zerwaniu owoców. Nie mogą jednak już sięgać po sałatę czy marchewkę. Ich zdaniem rośliny mają świadomość istnienia. Dieta frutariańska jest smaczna i oczyszczająca. Jednak stosowana długotrwale prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Witarianizm

To dieta, która dopuszczaj jedynie spożywanie surowych warzyw i owoców. Można je podgrzać do temperatury do 41 stopni Celsjusza. Zdaniem witarian smażenie czy gotowania pozbawia warzyw i owoce cennych składników odżywczych. Uważają, że ich dieta jest zdrowia. Specjaliści są jednak innego zdania.

Wegański miód

Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm)

To bardzo zdrowa odmiana wegetarianizmu. Jej zwolennicy spożywają jaja i mleko oraz jego przetwory, a także miód. W ten sposób mogą łatwo zaspokoić wszelkiego rodzaju potrzeby swojego organizmu. Osoby, które na co dzień stosują tę dietę rzadko mają do czynienia z niedoborami pokarmowymi. Jajka są bowiem doskonałym źródłem żelaza i witaminy B12, a nabiał dostarcza cennego wapnia.

Semiwegetarianizm

To dieta, która ma wielu zwolenników również wśród lekarzy i dietetyków. To dieta półwegetariańska. Dopuszcza bowiem jedzenie mięsa, zwłaszcza drobiu i ryb. Ponadto można jeść warzywa, owoce, nabiał czy jaja. Sprawdza się w zasadzie w każdym przypadku, również u osób, które cierpią na schorzenia kardiologiczne. Powoduje bowiem obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a przy okazji likwiduje nadciśnienie tętnicze. Wegetarianie na ogół nie traktują tej diety jako odmiany wegetarianizmu. Zyskuje ona jednak coraz większą popularność.

Ichtiwegetarianizm

To swego rodzaju odmiana semiwegetarianizmu. W tym przypadku poza produktami pochodzenia roślinnego można jeść nabiał i ryby. To zdrowia dieta wegetariańska, ale ma jeden minus. Trzeba uważać na pochodzenie jedzonych ryb. Te bowiem mają zdolność do kumulowania metali ciężkich, które zatruwają organizm człowieka. Dlatego nie należy kupować ryb takich jak panga, które pochodzą z mórz w okolicach Chin itd.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz