loader
Poradnik zdrowie

Sokowirówka, a może wyciskarka? Który sprzęt AGD jest lepszy?

Z tego artykułu można się dowiedzieć, który sprzęt pozwala na cieszenie się zdrowymi sokami lepszej jakości i długą żywotnością urządzenia.

Przy pomocy tego typu urządzeń można przygotować sok zarówno z warzyw, jak i z owoców. Dla osób zabieganych i zapracowanych, lepszym wyborem może okazać się sokowirówka. Potrafi ona w szybkim czasie przetwarzać produkty. Jeśli jednak do swoich soków chcemy wykorzystywać również warzywa liściaste i małe owoce, to lepszym wyborem będzie zdecydowanie wyciskarka. Lepiej radzi sobie ona z takimi składnikami. Ponadto można w niej umieszczać również ziarna kawy, mięso lub orzechy.

Dobre jakości sok to przysmak nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci. Niektórzy wychodzą z założenia, że wyciskarka jest sprzętem luksusowym, ze względu na swoją dość wysoką cenę. Tymczasem nie chodzi tutaj o luksus, a przede wszystkim kontrolowanie składów soków i ich smaku.

Kupienie profesjonalnego sprzętu powinno być uwarunkowane przede wszystkim tym, jakie funkcje są istotne z naszego prywatnego punktu widzenia. Takie urządzenia różnią się bowiem między sobą chociażby szybkością przygotowywania soku.

Czym warto kierować się wybierając urządzenie do wciskania soku?

Bez wątpienia najpierw trzeba ustalić swój budżet i przeanalizować oferty, jakie są dostępne w owym przedziale cenowym.

Wyciskarki są dużo bardziej wszechstronnymi urządzeniami. Radzą sobie z takimi składnikami jak orzechy. Jednak przygotowywanie w nich soków jest długim procesem. To sokowirówki mogą natomiast pochwalić się szybkim działaniem.

Sokowirówka czy wyciskarka?

Soki przygotowywane w obu tych urządzeniach, będą zawsze posiadać wyraźne różnice. Sokowirówka pozwala na stworzenie soków klarownych, ponieważ bardzo mocno wyciska miąższ. Tymczasem w wyciskarce soki są mętne i niekiedy zawierają nawet cząstki owoców, są zatem dużo bardziej naturalne. W sokowirówce nie można także przetwarzać warzyw liściastych i małych owoców, natomiast w wyciskarce tak.

W sokowirówce sok jest przygotowywany stosunkowo szybko, nawet przy użyciu sporej ilości owoców i warzyw. Modele posiadające sito są nieco bardziej ograniczone w tym zakresie. Dlatego lepiej posiadać sokowirówkę posiadającą oddzielny pojemnik na miąższ, mogą przetworzyć one bowiem więcej warzyw i owoców. Ostatecznie jednak uzyskuje się z nich mniej soku.

Najmniejszą ilość soku można pozyskać z wyciskarki. Jednak jest on bogaty w substancje odżywcze, ponieważ jego przygotowanie trwa znacznie dłużej.

Jeśli chodzi o czyszczenie urządzeń, to więcej czasu zajmują sokowirówki pod tym względem. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że w sitach gromadzi się mnóstwo resztek miąższu.

Różne sprzęty do wyciskania soku

Sokowirówka - jest ona najpopularniejszym urządzeniem z tej kategorii. Obsługuje się ją w prosty sposób, a sok można przygotować dzięki wirującym sitom z ostrzami. Modele, które mają zamknięty system, posiadają sito na którym osadza się miąższ. Po każdym jego umyciu, można ponownie je użytkować. Natomiast te posiadające otwarty obieg, usuwają miąższ do zewnętrznego zbiornika. Dzięki temu urządzeniu można przygotować bardzo dużą ilość soku w krótkim czasie, ale nie można do tego używać chociażby małych owoców. Przygotowany w ten sposób sok trzeba wypić od razu, ponieważ jest on wysoce napowietrzony.

Wyciskarka do cytrusów - Tego typu urządzenia posiadają sitko ze stożkiem. To właśnie do niego przykłada się połowę owocu, przykładowo pomarańczy. W wyciskarkach automatycznych, urządzenie od razu się uruchamia. W większości modeli stożki obracają się w sposób równomierny, dlatego sok pozyskiwany jest z całego owocu. Wyciskarki ręczne wymagają zdecydowanie więcej pracy, ale można z nich korzystać nawet na zewnątrz. Na pewno ich dużym plusem jest to, że cicho pracują.

Wyciskarka - działają one na bardzo wolnych obrotach, dlatego też każdy owoc i warzywo są zmiażdżone dokładnie. Produkt ostateczny z tego powodu nie jest klarowny, ale nie jest również i napowietrzony i można spożyć go spokojnie później. Przygotowanie takiego soku zajmuje dość dużo czasu. Ma ona wszechstronne działanie, wykorzystać w niej można zioła, warzywa liściaste, przyrządzić mus owocowy lub zmielić ziarna kawy. W przypadku chęci posiadania urządzenia wielofunkcyjnego, na pewno warto się na nie zdecydować.

Wiele wyciskarek posiada dość duże otwory wsadowe. To bez wątpienia spory plus, gdyż oszczędza się wtedy czas na krojenie owoców oraz warzyw. Wiele z nich można wsadzić w całości, przykładowo jabłko ze skórką lub nieco oczyszczoną gruszkę. W wyciskarce znajdzie się także miejsce na większą marchew, buraka lub pomidora, w zależności od przyrządzanego soku. Polecamy sprawdzić ofertę wyciskarki z dużym otworem Hurom na https://hurompolska.pl/wyciskarka-h200-easy-plus/.

Jakie są ceny sokowirówek oraz wyciskarek?

W przypadku wyciskarek do cytrusów, są one dostępne na rynku za mniej więcej kilkadziesiąt złotych, jeśli chodzi o najtańsze modele. Sokowirówki kosztują natomiast mniej więcej 200-400 złotych. Najdroższymi sprzętami są natomiast standardowe wyciskarki wielofunkcyjne, które kosztują kilkaset złotych, a mogą nawet i kilka tysięcy, jeśli zależy nam na wysoce profesjonalnym sprzęcie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz