loader
Poradnik zdrowie

Catering dietetyczny dla wegetarian

Jeśli dieta wegetariańska jest dobrze zaplanowana możemy być pewni, że będzie ona znakomitym sposobem na to, aby zaspokoić charakterystyczne dla nas potrzeby żywieniowe. Warto więc zdobyć nieco informacji na temat diecie bazującej na produktach roślinnych choćby po to, aby nie popełniać prostych, a jednocześnie niebezpiecznych błędów.

Dieta wegetariańska jako wyzwanie

Dieta wegetariańska już od lat cieszy się dużą popularnością. Jest przy tym stosowana z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że mamy w jej wypadku do czynienia ze zdrowym sposobem na odżywianie. To dieta, która chroni między innymi przed chorobami serca, cukrzycą oraz wieloma nowotworami. Nie oznacza to jednak, że każda osoba, która na nią przechodzi, automatycznie staje się zdrowsza. Problemem wielu wegetarian pozostaje to, że wykazują się oni nadmiernym zaufaniem do żywności przetworzonej. Niestety, zwykle jest ona kaloryczna, a do tego bogata w cukier, tłuszcz oraz w sód. Jeśli doda się do tego nieobecność w diecie owoców i warzyw w odpowiedniej ilości, jasnym stanie się, że dieta taka może nie gwarantować nawet podstawowej ilości składników odżywczych. Na szczęście, wystarczy odrobina planowania, a z pewnością przekonamy się, że dieta wegetariańska będzie w stanie zaspokoić potrzeby każdej osoby, bez względu na to, w jakim jest wieku. To dieta, która sprawdza się zarówno w odniesieniu do dzieci i nastolatków, jak i kobiet w ciąży oraz tych, które zdecydowały się na karmienie piersią.

Diety wegetariańskie i ich rodzaje

Myśląc o diecie wegetariańskiej przeważnie mamy przed oczyma jadłospis, z którego wykluczone zostało mięso, drób oraz ryby. Warto jednak pamiętać o tym, że diety wegetariańskie różnią się między sobą zarówno w kontekście tego, co zawierają, jak i w kontekście tego, co jest w nich wykluczane. Najczęściej mamy do czynienia z dietą mleczno-wegetariańską, a więc taką, która nie obejmuje nie tylko ryb, mięsa, drobiu oraz jajek, ale także żywności, która zawiera wspomniane składniki. Nadal pozwala ona jednak na stosowanie produktów mlecznych, w tym sera, mleka, jogurtu oraz masła. Dieta jajeczno-wegetariańska jest nieco bardziej liberalna. Nadal nie obejmuje nie tylko mięsa i drobiu, ale również produktów mlecznych i owoców morza, pozwala jednak na jedzenie jaj. Z kolei tak zwana dieta półżywieniowa, czy też elastyczna to rozwiązanie, które obejmuje wymieniane tu zakazane składniki, zaleca jednak, aby bazować na produktach roślinnych, a drób, mięso, jajka, ryby oraz nabiał jeść rzadko i w niewielkich ilościach.

Zdrowa dieta wegetariańska i jej planowanie

Jeśli chcemy w pełni skorzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami dieta wegetariańska, powinniśmy wybierać spośród jak największej liczby pokarmów roślinnych. W naszej codziennej diecie nie może zabraknąć nie tylko owoców i warzyw, ale również orzechów, roślin strączkowych oraz wszystkich tych produktów, w których skład wchodzą całe ziarna. Dieta będzie jednak skuteczna jedynie wtedy, gdy jednocześnie będziemy ograniczać te produkty, które są powszechnie uznawane za mniej zdrowe. Ich lista wcale nie jest krótka i obejmuje nie tylko napoje słodzone cukrem, ale także słodycze i alkohol. Skuteczną dietę wegetariańską można skomponować samemu, w przypadku jakichkolwiek problemów warto jednak poszukać pomocy u doświadczonego dietetyka. Dlatego polecamy sprawdzić oferty cateringu dietetycznego dla wegetarian na cateromarket.pl. Tu warto podkreślić, że im bardziej restrykcyjna jest nasza dieta, tym trudniejsze może okazać się zapewnienie organizmowi dostępu do wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Przykładem może być dieta wegańska, niejako z samej swojej definicji uboga w witaminę B12.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz