loader
Wege info

Dieta i filozofia wegetariańska

Czym charakteryzuje się dieta i filozofia wegetariańska? 

Wegetarianizm nie polega tylko i wyłącznie na wyeliminowaniu ze swojej codziennej diety mięsa. Dla wielu stał się filozofią, wybieraną w związku z przekonaniami religijnymi czy ideologicznymi. Wiąże się z przeciwstawianiem się coraz to częstszemu okrutnemu traktowaniu zwierząt, dlatego wegetarianie rezygnują z wyrobów ze skóry, a także z tego, co może zawierać zwierzęce substancję na przykład żelatyny lub smalca. 

Trochę historii wegetarianizmu 

Kolebką wegetarianizmu są Indie, gdzie znany i praktykowany był już w starożytności. Wegetarianizm wiązał się z pobudkami religijnymi i był tam niezwykle popularny oraz praktykowany na ogromną skale. Do Europy, dokładniej Włoch i Grecji, dotarł  według źródeł w VI w p.n.e. Wegetarianinem był Pitagoras oraz jego uczniowie i osoby go naśladujące. Jednakże wraz z rozwojem chrześcijaństwa wegetarianizm w Europie tracił na znaczeniu, jego jedyne przejawy można było sporadycznie zaobserwować u mnichów, którzy czasami rezygnowali z mięsa, jednak tylko jako forma ascezy.  Wegetarianizm powrócił w renesansie, a w wieku XIX w Anglii powstało pierwsze wegetariańskie stowarzyszenie. Obecnie można zaobserwować wzrastające zainteresowanie nauką i kulturą Bliskiego Wschodu, tamtejszą religią oraz filozofią, w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie niezwykle popularna i doceniona staje się także joga. 

Ahinsa i joga a wegetarianizm 

Ahinsa jest zasadą moralną, która obowiązuje w buddyzmie, hinduizmie, głównie jednak w dżinizmie i polega na poszanowaniu każdego życia, niezabijania istot żywych, zaniechanie okrutnego traktowania i znęcania się nad nimi. Dotyczy to ludzi, zwierząt jak i roślin. Oznacza także unikanie wszelkiej przemocy, jednakże ahinsa dopuszcza samoobronę. 

Odmiany wegetarianizmu 

Istnieje kilka odmian wegetarianizmu. Każdą z nich łączy wykluczenie z codziennej diety mięsa, ryb, drobiu jak i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Odmiany wegetarianizmu

Pierwszą z odmian jest laktoowowegetarianizm, który jest najbardziej powszechny i polega na niespożywaniu potraw mięsnych. Co jednak ważne, w codziennym jadłospisie dopuszczalne są niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał czy miód, mleko oraz jego przetwory oraz jajka. 

Laktowegetarianizm, zbliżony nazwą, to kolejna odmiana, która w odróżnieniu od wspomnianej wyżej wyklucza jaja. Spożywa się natomiast mleko wraz z jego przetworami. 

Do odmian wegetarianizmu zaliczyć także należy weganizm. Dieta wegan  jest z całą pewnością najbardziej restrykcyjna, ponieważ polega na całkowitym unikaniu jaj, nabiału, miodu, ogólnie mówiąc wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt. 

Czym są diety semiwegetariańskie? 

Jak sama nazwa wskazuje, są to diety wegetariańskie, jednak przedrostek "semi", wskazuje, że nie są one tak restrykcyjne i dopuszczają pewne wyjątki. Osoby będące na takiej diecie mogą spożywać czerwone mięso, ryby lub drób. Jedną z odmian semiwegetarianizmu jest fleksitarianizm, który dopuszcza okazjonalne odstępstwa od diety bezmięsnej. Peskowegetarianizm zezwala natomiast na spożywanie ryb, a pollotarianizm, drobiu. 

Wybieraj mądrze! Podstawą przy wyborze diety wegetariańskiej jest przede wszystkim odpowiedni bilans. Musisz pamiętać, żeby dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów w postaci bezmięsnych zamienników. Wspaniale sprawdzą się tu na przykład produkty sojowe, rośliny strączkowe czy tofu. I co ważne: okazuje się, że wiele serów jest niewskazanych w diecie wegetariańskiej, ponieważ w ich produkcji używana jest naturalna podpuszczka, czyli enzym pozyskiwany z cielęcych jelit. Należy zatem wybierać sery z syntetyczną podpuszczką, aby w prawidłowy sposób stosować się do filozofii wegetariańskiej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz