loader
Poradnik zdrowie

Czy dieta wegańska jest niezdrowa? Obalamy mity!

W świecie dietetyki i zdrowego odżywiania krąży wiele mitów. Dziś obalimy jeden z nich, twierdzący, że dieta wegańska jest niezdrowa. Prawda jest taka, że każdy konkretny sposób żywienia może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli nie zadbasz o odpowiednio zbilansowane posiłki. Czy w takim razie warto zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego i postawić na w 100% roślinne dania? Sprawdzamy, czy dieta wegańska jest niezdrowa.

Czym jest dieta wegańska?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy dieta wegańska jest niezdrowa, warto najpierw sprawdzić, czym w ogóle jest ten sposób żywienia. Polega on przede wszystkim na rezygnacji z mięsa, jednak nie tylko. Do listy produktów, których nie znajdziesz na talerzu, można zaliczyć również nabiał, jajka czy miód. Tym właśnie różni się od wegetarianizmu, w którym są dopuszczalne niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego.

Co w takim razie jedzą weganie? Mnóstwo smacznych i zdrowych produktów pochodzenia roślinnego. Posiłki przygotowuje się na bazie zbóż, orzechów, roślin strączkowych i oleistych oraz grzybów. To właśnie w nich znajduje się mnóstwo cennych składników odżywczych i błonnika pokarmowego, dzięki którym dieta wegańska nie tylko nie jest niezdrowa, ale także może okazać się doskonałym i smacznym wsparciem w profilaktyce wielu chorób.

Czy dieta wegańska jest niezdrowa?

Dieta wegańska jest niezdrowa tylko wtedy, gdy nie zadbasz o właściwą ilość składników odżywczych w codziennych posiłkach. Jeśli jednak upewnisz się, że dania są odpowiednio zbilansowane, to nie masz się czym martwić. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na dostarczanie swojemu ciału białka – znajdziesz je przede wszystkim w roślinach strączkowych.

Problemem może okazać się codzienna dawka witaminy B12, którą zawierają przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, np. ryby, chude mięso czy jajka. W przypadku wegan poleca się jej suplementację lub spożywanie tzw. produktów fortyfikowanych, czyli wzbogaconych właśnie o witaminę B12. Na rynku znajdziesz między innymi artykuły sojowe, płatki zbożowe czy batoniki. Najlepszym sposobem na uniknięcie niedoborów są regularne badania, które należy wykonywać bez względu na sposób żywienia.

Dieta wegańska – czy warto?

Wiesz już, że dieta wegańska wcale nie jest niezdrowa, w przeciwieństwie do tego, jak niektórzy próbują ją przedstawić. Czy warto spróbować planu żywieniowego opartego w 100% na produktach pochodzenia roślinnego? Zdecydowanie tak! Udowodniono, że wpływa on pozytywnie na poziom złego cholesterolu, może obniżać ciśnienie krwi, a do tego zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B. Dieta wegańska jest również odpowiednia dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz