loader
Poradnik zdrowie

Jaką stosować dietę przy nowotworze złośliwym?

Dieta przy nowotworze złośliwym powinna być ściśle ustalona z lekarzem i odpowiednio przygotowana. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy chemioterapii, a jak dieta po przeszczepie szpiku.

Dieta jest istotnym czynnikiem pomagającym utrzymać prawidłowy stan zdrowia. Jest także niezwykle ważnym elementem w terapii nowotworów. Prawidłowo odżywiony organizm ma większą odporność i siłę do walki z chorobą. Jak należy się odżywiać przy nowotworze? Jak powinna wyglądać dieta przy chemioterapii chłoniaka? Co można jeść przy białaczce?

Dieta przy nowotworze złośliwym

Pacjent, który jest w trakcie terapii antynowotworowej, a także po zakończeniu leczenia, przede wszystkim powinien zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów. Powinny być one naturalne, nieprzetworzone i lekkostrawne.

Warto sięgać po produkty o właściwościach przeciwnowotworowych, które posiadają tzw. substancje biologicznie czynne i powstrzymują rozrost komórek nowotworowych. Co należy do tej grupy? Są to przede wszystkim witaminy i minerały, m.in. witamina C, D i E, kwasy Omega-3 czy antyoksydanty.

Niezwykle cennym składnikiem diety osoby chorej na nowotwór jest czosnek, który zawiera allicynę. Jest to związek, który dzięki swoim właściwościom potrafi zwalczać i niszczyć komórki nowotworowe.

Kolejnym ważnym składnikiem diety przy nowotworze jest cebula. Zawarta w niej kwercetyna hamuje rozwój komórek nowotworowych. Przy nowotworze złośliwym warto także sięgnąć po pomidory zawierające likopen i rośliny strączkowe, które mają fitoestrogeny.

Dieta po przeszczepie szpiku

Osoby po przeszczepieniu szpiku powinny dołożyć wszelkich starań do właściwego, zdrowego odżywiania. Według ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie wielu pacjentów z nowotworem umiera nie w wyniku spustoszenia jakie powoduje choroba nowotworowa, ale wskutek… niedożywienia.

Właściwa dieta ma na celu przede wszystkim utrzymanie masy ciała, dostarczenie pacjentowi siły do walki z chorobą i pomóc zniwelować działania niepożądane terapii. Jest też nieodłącznym elementem leczenia.

Posiłki powinny być skomponowane w taki sposób, by dostarczyć choremu wystarczającą ilość energii, węglowodanów, tłuszczy i pełnowartościowego białka. Należy także przyjmować co najmniej 2 litry płynów dziennie i unikać monotonii w diecie. Źródłem białka może być bowiem nie tylko chude mięso, ale także tofu, jajka czy ryby. Warto także pamiętać, że dieta osoby po przeszczepie powinna być ubogobakteryjna. Chcesz wiedzieć więcej na temat żywienia przy nowotworze? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/zywienie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz