Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska wiąże się z...
Aquafaba to prawdziwe odkrycie w kuchni wegańskiej. Płyn ten pozyskuje się z puszki po ciecierzycy lub innej roślinie strączkowej. Do nie dawna aquafaba spożywana była wyłącznie przez alergików oraz wegan. Obecnie aquafaba stanowi składnik bezjajecznych bez, puszystych kremów czy innych wyrobów cukierniczych. Jakie właściwości posiada aquafaba?
Aquafaba to płyn, który pozostaje po ugotowaniu takich warzyw jak: ciecierzyca czy fasola. Płyn ten może być w garnku, puszce czy słoiku. Aquafabę odkrył francuski kucharz Joël Roessel, który eksperymentował z płynem z konserw. Obrał sobie za cel znalezienie alternatywy dla jajek. W wyniku tych doświadczeń odkrył aquafabę.
Zmiksowana aguafaba do złudzenia przypomina ubite białka jajek. Ma ona postać sztywnej i gęstej piany. Tak samo jak białka, spulchnia i skleja, łączy oraz zmienia się w emulsję. Jest to spowodowane jej składem, który w głównej mierze opiera się na białku oraz skrobi. Warto wiedzieć, że aquafaba wolna jest od glutenu. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla wegetarian oraz wegan, a także osób cierpiących na alergie pokarmowe.
Aquafabę można także przygotować samodzielnie w domu, a potrzebne będą 3 szklanki ciecierzycy suchej oraz 3-4 szklanki wody. Cieciorkę należy umieścić w dużej misce oraz zalać wodą. Całość pozostawić na noc, tak aby ziarna dobrze się namoczyły. Rano należy odcedzić ciecierzycę i przesypać ją do garnka, a potem znów zalać świeżą wodą ok. 3-4 szklanki. Na sam koniec należy gotować ją nie krócej jak przez 1,5 h pod przykryciem.
Aquafaba znalazła niezwykle szerokie zastosowanie w cukiernictwie, gdzie stanowi idealny zamiennik dla jajek. Jedna łyżeczka aquafaby to jedno żółtko, dwie łyżki to jedno białko, zaś trzy łyżki płynu liczone są jako całe jajko.
Istnieje wiele przepisów, w których wykorzystuje się aquafabę. Dzięki niej można wykonać np.: wegański majonez, makaroniki wegańskie, suflety czekoladowe, nawet mus czekoladowy czy pyszną wegańską bezę. Co ciekawe, aquafaba dodawana jest także do napojów kawowych czy drinków. Płyn z ciecierzycy może być podawany jako składnik wielu koktajli owocowych czy nawet ciastek.
Weganie nie jadają tradycyjnego majonezu, dlatego zmuszeni zostali do poszukiwania składników zamiennych do jego przygotowania. Jak się okazuje, z płynu z cieciorki można zrobić także wegański majonez. Do jego przygotowania potrzebne będą: pól szklanki aquafaby, 1 łyżka płatków drożdżowych, 2 łyżeczki octu oraz soku z cytryny, pół łyżeczki musztardy, pół łyżeczki czarnej soli lub zwykłej oraz odrobina syropu z agawy, do tego 2 szklanki oleju roślinnego.
Przygotowanie:
Dieta wegetariańska to sposób odżywiania, w którym nie jada się mięsa. Osoby ją...
Czytaj więcejProdukty bogate w białko roślinne stanowią podstawę diety wegańskiej oraz wegetariańskiej...
Czytaj więcejProdukty z ekologicznych upraw wpływają pozytywnie zarówno na środowisko, jak i ludzki...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz