loader
Poradnik zdrowie

Jaka słoma pod truskawki, pomidory, jaka słoma pod pieczarki?

Słoma to suche łodygi i liście dojrzałych roślin uprawnych po omłocie. Pochodzi ze zbóż, w związku z tym wyróżnić można słomę: żytnią, pszenną, jęczmienną czy owsianą. Ma szerokie zastosowanie, najczęściej wykorzystuje się ją do uprawy warzyw, a także przy hodowli zwierząt, jako pasza oraz podłoże. Dzisiaj skupimy się na pierwszym wspomnianym zastosowaniu.

Jaka słoma sprawdzi się pod pieczarki?

Słoma to materiał, który wykorzystywany jest szeroko przez producentów podłoża do pieczarek. Trudnią się oni skupem pszennej, żytniej i pszenżytniej. Ich wybór wynika z właściwości konkretnego rodzaju słomy. Wraz z pomiotem kurzym oraz gipsem poddawana jest fermentacji w ściśle określonych warunkach, a następnie pasteryzacji. Po zakończeniu tego procesu podłoże jest gotowe do wysiania w nim grzybni pieczarki białej lub brązowej. Jest to skomplikowana procedura, dlatego najlepiej skorzystać z gotowego podkładu z renomowanej firmy, aniżeli przygotowywać go samodzielnie.

Chcąc sprzedać słomę, warto skontaktować się z producentami podłoża do pieczarek, takimi jak kania.net.pl/dostawca. Firma współpracuje z wieloma dostawcami, zarówno małymi, jak i dużymi, dlatego warto zainteresować się sprzedażą słomy, gdy nie będzie wykorzystana w gospodarstwie.

Jak hodować warzywa i zioła na słomie?

Oprócz bycia komponentem podłoża do pieczarek słoma wszelkiego typu ma także szerokie zastosowanie jako „grunt” do uprawy warzyw, owoców oraz ziół. Stosuje się do tego kostki lub niewielkie baloty. Metoda ta nazywa się Straw Bale Gardening, zyskuje coraz bardziej na popularności. Przed rozpoczęciem uprawy, kostki należy wstępnie przekompostować. Polega to na silnym nawodnieniu słomy oraz zasilenia jej nawozem azotowym lub wieloskładnikowym i kolejnym podlaniu. Po upływie 14 dni konieczne jest ponowne nawilżenie i zasilenie kostki. Po pewnym czasie poczuć można charakterystyczny zapach amoniaku, gdy przestanie być wyczuwalny, można przystąpić do sadzenia lub siania roślin, po przysypaniu wierzchu kostki 3 - 5-centymetrową warstwą ziemi.

Podobnie jak w przypadku pieczarek, do uprawy warzyw, owoców oraz ziół na kostce słomy, np. pomidorów, ziemniaków czy truskawek, najlepiej jest wykorzystać słomę żytnią, pszenną oraz pszenżytnią. Dobrym rozwiązaniem jest także ta pochodząca z rzepaku i roślin bobowatych

Dlaczego warto uprawiać warzywa na słomie?

Uprawa roślin na słomie ma szereg zalet. Przede wszystkim jest to wysokie utrzymanie wilgoci. Oznacza to, że w przypadku hodowania pieczarek na podłożu ze słomą lub warzyw, ziół i owoców na kostce, nawet w trakcie suszy, zniwelowanie jest ryzyko wyschnięcia roślin. Dzięki niej utrzymywana jest wyższa temperatura podłoża, przez co stworzone są korzystne warunki do rozwoju grzybni, siewek czy sadzonek. Warto także zaznaczyć, że w słomianych podłożach nie rozprzestrzeniają się chwasty oraz nie zagnieżdżają się szkodniki.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz