loader
Poradnik zdrowie

Czy cena wysportowanej sylwetki naprawdę jest taka duża?

Zapewne każdy z nas próbował kiedyś się odchudzić lub wyrzeźbić ciało. Są tacy, którym wychodzi to za pierwszym podejściem, ale jednak większość ludzi popełnia po drodze masę błędów, przez co szybko traci determinację do treningów i trzymania zbilansowanej diety. Jeśli należysz do tej drugiej grupy - dobrze trafiłeś. Za chwilę dowiesz się wszystkich najważniejszych kwestii związanych ze zdrowym odżywianiem oraz ćwiczeniami.

Zbilansowana dieta

Od razu należy zaznczyć, że zdrowa i zbilansowana dieta to nie to samo, co restrykcyjna i znienawidzona dieta. Twoje odżywianie powinno być dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego, które bez problemu możesz obliczyć za pomocą przeróżnych internetowych kalkulatorów. Oczywiście w zależności od tego czy chcesz schudnąć, czy wyrobić mięśnie należy od tego zapotrzebowania odjąć lub dodać do niego ok. 300-500 kcal. Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby jeść takie posiłki, które nam smakują, a nie katować się całymi dniami produktami spożywczymi, których nigdy nie kupilibyśmy z własnej woli. Propozycji posiłków w internecie, czy w książkach kucharskich jest tak dużo, że z pewnością odnajdziesz takie dania, które będą zdrowe, sycące i będą ci smakować. To idealna okazja do eksperymentowania w kuchni!

Treningi

Tutaj obowiązują takie same zasady jak przy diecie - trenuj tak jak lubisz, tak aby sprawiało ci to przyjemność i dopasowuj treningi pod swoje możliwości. Nie ma po co rzucać się z motyką na słońce i próbować odtwarzać skomplikowane ćwiczenia zobaczone w internecie, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportem. Warto wybrać taką aktywność fizyczną jaką lubimy i taką, która nie zniechęci nas do regularnego jej wykonywania. Świetnym rozwiązaniem są domowe treningi, ponieważ możemy wykonywać lubiane przez nas ćwiczenia, mamy możliwość wyrzeźbienia każdej partii ciała i nie potrzebujemy do tego żadnego, trudno dostępnego sprzętu. Nie mamy też wymówki w postaci ceny karnetu na siłowni, ani braku czasu, bo powiedzmy sobie szczerze - każdy z nas może znaleźć w swoim grafiku 30 minut na trening. 

Liczy się prostota

W przypadku treningów pamiętaj, że im prościej, tym efektywniej. Zacznij od bardzo prostych ćwiczeń, ponieważ dadzą one takie same rezultaty jak ciekawsze wariacje, a także będzie większe prawdopodobieństwo, że wykonasz je poprawnie. Przy skomplikowanych ćwiczeniach, które często oglądamy np. na portalach społecznościowych, bardzo łatwo o techniczny błąd, który sprawi, że niewłaściwe grupy mięśni będą zaangażowane w ćwiczenie lub, co gorsze, nabawimy się urazów i kontuzji.

Przykładowe ćwiczenia

  1. Jeśli chodzi o ćwiczenia na nogi i pośladki - postaw na przysiady, czy wykroki. W przypadku tych pierwszych, pamiętaj o tym, aby nie wysuwać kolan przed linię palców stóp
  2. Z kolei na mięśnie brzucha wypróbuj klasyczne brzuszki i deskę, w której bardzo ważne jest "podkulenie ogona", ponieważ wtedy maksymalnie pracują mięśnie brzucha.
  3. Treningi górnych partii rozpocznij od pompek, a jeśli są one zbyt trudne, zawsze możesz robić damskie pompki, czyli te z kolanami opartymi o ziemię.

Takie i podobne ćwiczenia zapewni ci wiele programów treningowych np. skalpel II turbo. Skalpel i Skalpel II Ewy Chodakowskiej to świetne zestawy ćwiczeń, które pomogą ci, w niedługim czasie, wyrzeźbić i wysmuklić twoją sylwetkę. Dostęp do internetu daje nam ogromne pole do popisu przy wyborze programu treningowego. Wykorzystaj to! Pamiętaj, że kluczem to zgrabnej sylwetkii jest przede wszystkim systematyczność w wykonywanych treningach i trzymanie odpowiedniej dla siebie diety.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz