loader
Poradnik zdrowie

Ostropest — właściwości i działanie

​Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Można spotkać ją na łąkach, a swym wyglądem przypomina nieco oset. Roślina ta, choć wygląda niepozornie, ma wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Z owoców ostropestu tworzy się wiele skutecznych preparatów i suplementów diety. Kiedy warto po nie sięgnąć? Jakie działanie wykazuje ostropest plamisty? 

Ostropest — właściwości i działanie

Ostropest plamisty ma wiele właściwości zdrowotnych. Do jednej z najważniejszych należy zaliczyć to, że wspiera on pracę wątroby. A to wszystko dzięki temu, że zmielone nasiona ostropestu zawierają dużą dawkę sylimaryny. Wspiera ona usuwanie substancji toksycznych z organizmu, dlatego też świetnie sprawdza się w uszkodzeniach wątroby spowodowanych jedzeniem oraz alkoholem. Dodatkowo przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby, dzięki czemu wykazuje też działanie ochronne. 

Nasiona ostropestu plamistego są też bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które dbają o wygląd skóry i włosów. Co więcej, suplementacja tą rośliną powoduje także regulację poziomu cholesterolu, działa przeciwzapalnie i żółciopędnie. Ostropest plamisty stosowany w nadmiarze powoduje zażółcenie skóry. Bardzo ważne więc, by jego dawkowanie było odpowiednio dopasowane do potrzeb organizmu. 

Jak stosować ostropest plamisty?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych na bazie ostropestu plamistego. Wśród nich znajdziemy produkty w różnych postaciach. Największą popularnością cieszy się ostropest plamisty mielony. Można spożywać go wraz z posiłkami. Równie dobrym wyborem są też suplementy w tabletkach. To świetna opcja, ponieważ dawkowanie jest w tym przypadku naprawdę proste. Wystarczy popić wodą i gotowe! Prócz tego ostropest znajdziemy także w formie olejów oraz soków. Jak widać, każdy może więc wybrać formę odpowiednią dla siebie. 

Jak powinno się stosować ostropest? Dawkowanie to bardzo ważna kwestia, natomiast zależy ona od wybranego produktu. Preparaty dostępne na rynku mają bowiem różne stężenia sylimaryny, dlatego też warto w tej kwestii stosować się bezpośrednio do zaleceń widocznych na opakowaniu. 

Ostropest plamisty — dla kogo?  

Suplementy diety z ostropestu plamistego to doskonały wybór dla każdego, kto chce zadbać o kondycje swojej wątroby. Dzięki właściwościom detoksykującym jest to roślina, która świetnie sprawdzi się w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Często zaleca się ją, jako wspomaganie przy chorobach alkoholowych, a także innych schorzeniach, które mają bezpośredni wpływ na stan wątroby.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz