loader
Poradnik zdrowie

Dieta wege czy semi wege – która jest lepszym wyborem właśnie dla Ciebie?

​Każdy z nas powinien się zdrowo odżywiać. Jednak nadal wiele osób szuka swojej „drogi”, a raczej stylu odżywiania, który będzie dla nich najlepszy. Jedno co jest pewne to fakt, że dieta powinna być zdrowa i zbilansowana, a także lekkostrawna. Wiadomym jest także to, że nikt nie chce spędzać dużej ilości czasu na gotowaniu. Jak więc znaleźć najlepszą dietę? Dziś zastanowimy się czy dieta wege czy semi wege będzie dla Was lepsza.

Dlaczego warto być wege?

Dieta wegetariańska jest zdrowa i to jest w 100% faktem. Jak pokazują wyniki licznych przeprowadzonych badań wegetarianie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Zdecydowanie rzadziej chorują na choroby nowotworowe, ale też cukrzycę i co ważne nieczęsto zmagają się z cukrzycą. Rzecz jasna nie można zapominać też o aspekcie związanym z empatią wobec zwierząt, które wiele osób określa mianem braci mniejszych. Nie ma się co oszukiwać – zwierzęta też czują ból i choćby z tego powodu nie można ich zabijać tylko po to, aby je zjeść, bo przecież mamy tyle innych możliwości. Zapewne są osoby, do których argument o empatii wobec zwierząt nie dociera. Ale powinien dotrzeć do nich argument, że obecnie sprzedawane mięso jest bardzo przetworzone i pełne antybiotyków. Zatem kupując je w supermarkecie jedyne co wiecie, to fakt, że takie mięso nie wpłynie na Was dobrze. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wegetarianie mają piękniejsze włosy i cery i na dłużej zachowują młodość. Zatem trudno jest znaleźć jakieś wady diety wegetariańskiej. Nawet jej zbilansowanie nie nastręcza problemów.

Dieta wegetariańska czy semi wegetariańska – co wybrać?

Jak to zwykle bywa ludzie lubią sobie komplikować wiele rzeczy i jak zapewne możecie się spodziewać także skomplikowali pojęcie diety wegetariańskiej. Otóż taka dieta zakłada, że spożywanie jakiegokolwiek mięsa czy też pochodnych jest zabronione. Często mówi się: „nie jem wszystkiego co miało twarz”, zatem jest to rzeczywiście kwintesencja diety wegetariańskiej, która polega na wprowadzeniu jadłospisu, który wyklucza właśnie spożywanie mięsa, w które zaliczają się także ryby. Nie można być wegetarianinem i jeść mięsa z ryb. Można natomiast spożywać jajka czy mleko. Przy czym większość wegetarian stawia na roślinne zamienniki, które są zdrowsze, ale też smaczniejsze. Dieta wege stała się też modna i zapewne z tego powodu pojawiło się coraz więcej jej odłamów. A jednym z nich jest dieta semi wegetariańska, której założenia są proste, czyli nie je się mięsa ssaków czy ptaków, ale można jeść ryby. Jak więc widzicie tylko w nazwie ma słowo wegetariańska, bo taka nie jest. Trzeba tutaj wiedzieć, że wegetarianie sprzeciwiają się takiemu nazewnictwu diety, która przecież nie ma nic wspólnego z prawdziwym wegetarianizmem.

Wybór ma znaczenie – co jest lepsze właśnie dla Ciebie?

Zarówno dieta wege jak i semi wege są zdrowe. Pod warunkiem, że w przypadku diety semi wege stawiacie na dobrej jakości ryby. Natomiast do diety wege nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Obie diety są lekkostrawne, ale też zbilansowane i zmniejszają ryzyko wielu chorób, choćby układu krążenia. Ale jednak tylko dieta wege jest dietą, która można określić też mianem stylu życia, który polega na wprowadzeniu empatii i troski o zwierzęta. Wegetarian cechuje właśnie duża świadomość, ale też empatia. Nie traktują zwierząt przedmiotowo. Dieta semi wege choć jest zdrowa, to jednak zasadniczo nie różni się od innych klasycznych diet, w końcu wiele osób rezygnuje z jedzenia mięsa ssaków na rzecz ryb, bo zwyczajnie wołowina czy wieprzowina im nie smakują. Zatem teraz musicie stanąć przed wyborem, co dla was jest odpowiednie?

Dla kogo dieta semi wege jest dobra?

Dieta wegetariańska jest dobra dla wszystkich, którzy cenią zdrowy styl życia. Jednak także osoby na diecie semi wege można określić mianem tych, które zdrowo się odżywiają. Przy czym jeżeli dopiero zamierzacie przejść na dietę bezmięsną, to jako wariant przejściowy możecie właśnie potraktować dietę semi wege. Dzięki temu całkowita rezygnacja z mięsa przyjdzie Wam bardzo łatwo i płynnie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz