loader
Poradnik zdrowie

Czy dieta wegańska lub wegetariańska pomagają zmniejszyć stan zapalny w RZS?

Badania, które zostały wykonane pod kątem tego tematu, wykazały kilka korzyści, ale i również kilka zagrożeń. Naukowcy od wielu lat badają korzyści z zastosowania zdrowej diety. Jedną z nich oczywiście jest spożywanie diety ubogiej w tłuszcz i cukry, a spożywanie warzyw, owoców oraz zdrowych dodatków. Do diety włączone powinno zostać łatwo przyswajalne białko oraz kwasy Omega-3 i Omega-6 zawarte w rybach, takich jak łosoś.

Oprócz tego nie można zapominać o pełnowartościowym pieczywie. Wiele osób od lat uważa, że unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego stanowi klucz do sukcesu zachowania wiecznej młodości i zdrowia. W rezultacie zauważyć można, że osoby zmagające się z chorobami stawów mogą pokusić się na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską. Mają oni nadzieje, że to pomoże im uniknąć napadów bólu i złego samopoczucia. Wiele badań ukazuje wpływ zdrowej diety na stany zapalne organizmu. Wyniki są niejednoznaczne. 

Najnowsze badanie opublikowane w Complementary Therapies in Medicine, w którym udział wzięło ponad 600 uczestników, znaleźć można wyniki badań, którzy przeszli na dietę wegetariańską lub wegańską na 3 tygodnie. Dieta ta zredukowała znacznie ilość białka C-reaktywnego, które jest kluczowym markerem odpowiadającym za stany zapalne organizmu. W innych badaniach umieszczonych w amerykańskich gazetach znaleźć można wyniki 79 osób cierpiących na RZS, którzy postanowili przejść na post warzywny, po którym przeszli na dietę wegetariańską. W mniejszym badaniu udział wzięło zaledwie 26 osób będących na diecie lakto-wegetariańskiej przez 9 tygodni. 

Ból stawów

Naukowcy odkryli niewielkie różnice w grupie eksperymentalnej i w grupie kontrolnej. W nieco większych badaniach osoby badane zauważyły mniejsze obrzęki i lżejszy ból w okolicach stawów, kiedy stosowali się do wegańskiej. Osoby będące na diecie wegańskiej przeniosły się na dietę lekko-wegetariańską na 9 miesięcy. Po roku ich stan znacznie poprawił się w odniesieniu do grupy kontrolnej. Inne badanie, w którym zaledwie 30 chorych z RZS przeszło na bezglutenową dietę lekko wegańską i zauważyli znacznie mniejszy ból i zmniejszenie się stanu zapalnego.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Badania dowodzą, że wegetarianie i weganie są mniej narażeni na zapalenia stawów, nadwagę oraz wysoki poziom złego cholesterolu, niż mięsożercy. Grupa biorąca udział w badaniach Arthritis Research and Care zauważyła zmniejszenie się poziomu cholesterolu oraz masy ciała. Są jednak pułapki. Weganie mają duże stężenie homocysteiny, czyli aminokwasu powiązanego z chorobami serca. Warto więc skorzystać z rady zaufanego dietetyka. W diecie nie chodzi o to, czego się nie je, ale również o to, co się je. Każda dieta z włączonymi zdrowymi olejami może pomóc w stanach zapalnych. Warto włączyć oliwę z oliwek, która działa przeciwzapalnie i ma spore stężenie ibuprofenu. Mięso nie musi być elementem kluczowym posiłku. Można mieszać je z sałatami i dodatkami. W przypadku przejścia na dietę wegańską lub wegetariańską ważna jest suplementacja w celu uzupełnienia niedoborów i w celu zapobiegania możliwych chorób tarczycy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz