loader
Zamienniki | Składniki Wege

Białko w diecie wegańskiej - jak sobie radzić z jego niedoborem?

Produkty bogate w białko roślinne stanowią podstawę diety wegańskiej oraz wegetariańskiej. Jednak aby pełnowartościowe białko roślinne mogło zostać wykorzystane przez organizm człowieka, musi charakteryzować się odpowiednią proporcją aminokwasów. Zatem co stanowi najlepsze źródło białka roślinnego w diecie wegańskiej?

Białko roślinne – charakterystyka

Filozofia diety wegańskiej opiera się na światopoglądzie, zgodnie z którym unika się spożywania mięsa oraz produktów odzwierzęcych, przy respektowaniu praw zwierząt. Tym samym, popularne są produkty roślinne. Niezbędnym elementem diety, stanowiącym podstawowe źródło pożywienia jest białko. Odpowiada ono ze funkcje budulcowe, bierze także udział w odbudowie zniszczonych tkanek i komórek. Dodatkowo białko jest głównym składnikiem hormonów, enzymów. Białkiem pełnowartościowym nazywa się taki białko, które wyróżnia się wszystkimi niezbędnymi aminokwasami w stosownej ilości. Jak wskazują badania istnieje możliwość zastąpienia białka zwierzęcego przez białka pochodzące z roślin. Ma to pozytywny wpływ na zdrowie oraz pomaga chronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

Przyswajalność białka roślinnego

Wyższe zapotrzebowanie na białko - czym je zastąpić? Przede wszystkim, można skorzystać z białek roślinnych. Należy jednak zwracać uwagę, aby białka te charakteryzowały się bardzo wysoką przyswajalnością. Okazuje się bowiem, że białka roślinne przyswajają się nieco gorzej aniżeli pełnowartościowe białka zwierzęce. Różnica ta może sięgać od 10 do nawet 40%. Wynika ona głównie z dużej zawartości błonnika pokarmowego oraz kwasu fitynowego znajdujących się w roślinnych produktach. Utrudniają one wchłanianie białka. Jednak najwyższą przyswajalność białka wykazuje soja.

Wynosi ona nawet około 90%. Należy zauważyć również, że białka roślinne zawierają niekompletną ilość aminokwasów egzogennych. Konsekwencją nierzadko jest ograniczenie pozostałych aminokwasów w zakresie tworzenia białek ustrojowych. Tym samym, aby uzyskać najlepszy efekt, należy łączyć odpowiednie produkty, aby do organizmu trafiły wszystkie niezbędne aminokwasy i to stosownych proporcjach. Dieta wegetariańska łączy zatem produkty zbożowe z produktami mlecznymi. Zaś weganie łączą zboża wraz z roślinami strączkowymi. Poszczególne aminokwasy uzupełniają się, dzięki czemu przyswajalność białka jest wysoka. Wpływa także na urozmaicenie diety.

Źródła białka roślinnego

Organizm wykazuje wysokie zapotrzebowanie na białko, zwłaszcza na diecie wegańskiej. Jednak produkty wyróżniające się wysoką zawartością białka roślinnego stanowić mogą także świetną alternatywę dla osób spożywających mięso na co dzień. Białko roślinne znajduje się przede wszystkim w nasionach strączkowych. Wśród nich wyróżnić należy soczewicę, fasolę czerwoną i białą, ciecierzycę oraz groch i groszek zielony. Poza wysoką zawartością białka posiadają one także dużą zawartość składników mineralnych.

Kolejnymi produktami zawierającymi białko roślinne są zboża i pseudozboża, czyli otręby, kasza bulgur kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, a także amarantus. Doskonałym źródłem białka jest również soja oraz produkty sojowe, tofu, jogurt sojowy, tempeh. Warto wykorzystać również białko dostępne w nasionach i orzechach. Są to produkty pełne składników odżywczych, błonnika oraz składników mineralnych. Dzięki temu do organizmu trafiają wszystkie aminokwasy, co umożliwia ograniczenie spożywania mięsa.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz