loader
Poradnik zdrowie

Miód na przeziębienie – fakt czy mit?

​Przeziębienie jest bardzo uciążliwe. Katar, ból głowy, kaszel – nikt tego nie chce, więc gdy wystąpią pierwsze objawy, sięgamy po leki. Ale czy słusznie? Być może wystarczy tylko miód? No właśnie, czy miód na przeziębienie w ogóle działa?

Właściwości miodu – czy pomogą na przeziębienie?

Nasze babcie i mamy zalecały na przeziębienie herbatę z miodem, mleko z miodem i inne miodne przysmaki. Tylko czy to dobra droga? Okazuje się, że miód rzeczywiście ma właściwości lecznicze. Zawdzięcza to swoim składnikom, które chronią przed drobnoustrojami i jednocześnie odżywiają ciało.

Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, antybakteryjne. Może też zmniejszać objawy kaszlu i kataru, rozrzedza wydzielinę. Można go stosować jako środek napotny oraz nasenny. Imponujące, prawda? Wszystko to sprawia, że w czasie przeziębienia sprawdzi się idealnie.

Trzeba jednak pamiętać, że miód traci swoje właściwości po podgrzaniu. Dlatego jeśli już łączysz go z herbatą, zrezygnuj z wrzątku. Poczekaj chwilę i dodaj miód dopiero wtedy, kiedy herbata będzie ciepła, nie gorąca.

Jaki miód na przeziębienie?

Każdy miód składa się z nieco innych składników, dlatego też może mieć różne właściwości. Nie każdy sprawdzi się tak dobrze na przeziębienie, ale skupmy się na tych, które na pewno zadziałają. Jednym z nich jest popularny, ogólnodostępny w Polsce miód lipowy.

Miód lipowy wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Sprawdza się zwłaszcza w infekcjach gardła, bo działa wykrztuśnie, ułatwia walkę z kaszlem. Tak naprawdę jest to naturalny antybiotyk.

Ulgę może przynieść także miód malinowy, który ma duże działanie napotne, oraz miód wielokwiatowy, który wzmacnia odporność.  Z kolei miód spadziowy poleca się zwłaszcza podczas przeziębienia, któremu towarzyszy duże podrażnienie gardła. Ten słodki płyn działa na rany jak plaster.

A jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, rozważ leczenie miodem manuka. To jeden z najbardziej zaskakujących miodów, którego właściwości ciągle są badane. Ma wyjątkowo silne działanie antybiotyczne, skutecznie zwalcza większość objawów przeziębienia.

Uważaj na miody niskiej jakości!

Nie każdy miód pomoże na przeziębienie. Dlaczego? Bo nie każdy jest dobrej jakości. Na szczególnej uwadze warto mieć te dostępne w wielkich, zagranicznych supermarketach. Trudno tam o miód od polskich pszczelarzy, nie od międzynarodowego dystrybutora.

Tymczasem polskie, naturalne miody są łatwe do znalezienia i bogate w najcenniejsze składniki! Gdzie ich szukać? Dużą popularnością cieszą się miody od Wcinaj-Miód. To sklep, który oferuje mnóstwo wysokiej jakości miodów od lokalnych pszczelarzy, a także inne produkty pszczele. Wysyłka jest szybka, a ceny przystępne. Dobrych rozwiązań nie musisz więc daleko szukać.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz