loader
Poradnik zdrowie

Najlepsze probiotyki

Najlepsze probiotyki posiadają kilka postaci. Znajdziemy je w różnych produktach spożywczych, w tym w jogurtach, choć to nie koniec opcji.

Jogurt dla wegan

Jogurty dla wegan, wbrew pozorom, są bogate w bakterie probiotyczne, w tym w bakterie mumio acidofilne. Na rynku istnieją ich dziesiątki, jeśli nie setki rodzajów, podzielonych głównie pod względem smaków, bazy (owies, mleczko kokosowe, soja itp.) oraz firm, które je produkują.

Dobry jogurt dla wegan charakteryzuje się brakiem takich składników jak laktoza czy mleko i jest bogaty w błonnik, często słodzony wyłącznie owocami, bez dodatku białego cukru. Najlepsze probiotyki w jogurtach dla wegan to między innymi żywe kultury bakterii jogurtowych o oznaczeniu BB-12. Za nazwą kryją się bifidobacterium animalis, czyli odpowiednik trochę mniej ludziom znanego mumio acidofilne.

Mumio acidofilne

Mumio acidofilne to w Polsce mało znany, lecz bardzo pomocny probiotyk, którego kuracja w Kanadzie wynosi nawet 30 dolarów za dzień.  W Polsce mumio acidofilne zostało sklasyfikowane jako suplement diety i jest dostępny między innymi pod postacią kapsułek czy specjalnego proszku.

Warto wiedzieć, że probiotyk może być stosowany jako wsparcie podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu. Działa też korzystnie przy uzupełnieniu flory bakteryjnej jelit (o bakterie Lactobacillus) oraz przy trwającym dłuższy okres stresie.

Jeśli chodzi o same kapsułki, to mają w swoim składzie takie składniki jak:

  • Liofilizowany proszek Mumio Shilajt
  • Lactobacillus delbrueckii
  • Lactobacillus helveticus
  • Lactococcus lactis ssp. Lactis
  • Streptococcus salivarius ssp. Thermophiles

Jest ich jednak znacznie więcej, dzięki czemu mogą wspomóc zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Zaleca się przyjmowanie kapsułek przez dzieci i dorosłych 3 razy dziennie po 2 lub 3 sztuki (dzieci powyżej 12 roku życia). W przypadku młodszych dzieci (6-12 lat) zaleca się 1 kapsułkę 3 razy dziennie, a jeszcze młodszych (3-6 lat) jedną 2 razy dziennie.

Michał Toczyłowski i polska marka Narum

Założycielem marki Narum oraz tym, który sprowadził do polski bakterię Narine był Michał Toczyłowski. Marka powstała w 2018 roku, kiedy u syna założyciela zdiagnozowano zwiotczenie mięśni. Efektem poszukiwań lekarstwa była bakteria Narine.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz