Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska wiąże się z...
Leczo wegetariańskie to jedna z tych potraw, która może być przyrządzona zarówno w wersji z mięsem jak i bez. Leczo opiera się w szczególności na warzywach. Jest to danie kuchni węgierskiej, znane także na Słowacji, Ukrainie, Niemczech, Czechach czy Izraelu.
Jak sama nazwa wskazuje leczo wegetariańskie, nie posiada w swoim składzie żadnego dodatku mięsnego. To wersja jarska, ale równie smaczna i pożywna. Podstawą niemal każdego lecza jest cukinia oraz czerwona papryka. Jak zrobić leczo? Wszystkie zgromadzone warzywa należy umyć, a następnie pokroić w kostkę lub talarki i podsmażyć na patelni. Leczo można podawać z ziemniakami lub makaronem. Aby wzmocnić smak warzyw wskazane jest podanie odpowiedniej mieszkanki przypraw, np.: papryki wędzonej, papryki ostrej, ziół prowansalskich, oregano itd.
Sekretem każdego dobrego wegetariańskiego lecza jest dopasowanie przypraw oraz sama technika gotowania. Sposobów na przyrządzenie lecza jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest leczo z ciecierzycą (inaczej cieciorka lub groch włoski). To prawdziwe źródło białka, dlatego też sprzyja odchudzaniu, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Ciecierzyca potrzebuje nieco uwagi, dlatego przed jej podsmażeniem, należy ją namoczyć w wodzie, a dopiero następnego dnia ugotować do miękkości. Alternatywą może być ciecierzyca z puszki, która jest prostsza w przygotowaniu.
Smak lecza wegetariańskiego z pieczarkami jest niepowtarzalny. Te pieczarkowate grzyby pasują do wielu potraw, ponieważ ich smak komponuje się zarówno z daniami mięsnymi jak i warzywnymi. Warto jeść pieczarki, ponieważ zawierają dużo witamin z grupy B, a także związków bioaktywnych, m.in lektyn i tyrozynazy. Badania potwierdziły działanie przeciwnowotworowe, odpornościowe, antybakteryjne i genoprotekcyjne.
Leczo wegetariańskie podane z soczewicą, to nieco zmodyfikowana wersja lecza tradycyjnego. Mimo to, proces przygotowania potrawy jest wciąż jest sam. Danie przyrządzone na bazie wyłącznie samych warzyw jest dużo lżejsze i zdrowsze dla żołądka. Aby leczo wegetariańskie było naprawdę smaczne, musi zostać zachowana kolejność gotowania. Najpierw podsmażana jest cebulka, kolejne warzywa, dopiero później soczewica, która zawiera w sobie dużo białka. Jest idealną alternatywą dla ciałka zwierzęcego.
Kolejną propozycją na niestandardowe leczo jest to podane z bakłażanem. Leczo to przede wszystkim danie jednogarnkowe, które jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Co ważne, leczo staje się bardziej wartościowe, jeżeli jest podane właśnie z bakłażanem. Warzywo to w 90% składa się z wody, dlatego jest niskokaloryczne. Zawiera w sobie prawdziwe pokłady potasu, wapnia oraz magnezu.
Ile tak naprawdę kalorii ma leczo wegetariańskie? Jak się okazuje, porcja lecza 100 g posiada wartość kaloryczną oszacowaną na ok. 49 kcal. Wszystko zależy jednak od różnorodności podanych warzyw. Pewne jest natomiast, że leczo wegetariańskie jest zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego dania z mięsem.
Letnie upały to czas, kiedy ciepło słońca wpływa na nasze apetyty i skłania do...
Czytaj więcejJeśli szukasz pysznych wegetariańskich potraw do zrobienia w domu, mamy dla Ciebie kilka...
Czytaj więcejBiała, czerwona, sucha, w puszce… Fasolę zawsze warto mieć w domu, ponieważ można z...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz