loader
  • vegespot.pl
  • Poradnik zdrowie
  • Sportowiec i wegetarianin w jednym? Oczywiście, że tak! Zadbaj o zbilansowaną dietę i ciesz się lepszą wydajnością, ale i doskonałą sylwetką
Poradnik zdrowie

Sportowiec i wegetarianin w jednym? Oczywiście, że tak! Zadbaj o zbilansowaną dietę i ciesz się lepszą wydajnością, ale i doskonałą sylwetką

Dieta wegetariańska jest uznawana za jedną z najbardziej zdrowych, a także wpisuje się w ekologiczny trend, wszak niespożywanie mięsa nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, lecz także na przyrodę czy stan powietrza. Już od dawna ekolodzy informują, że chów przemysłowy przyczynia się do efektu cieplarnianego. Oczywiście jednym z najważniejszych powodów, dlaczego warto przejść na dietę wege jest empatia wobec zwierząt,  czyli naszych braci mniejszych, bo przecież my ludzie nie mamy prawa, aby zabijać zwierzęta, tym bardziej że spożywanie mięsa nie jest konieczne dla naszego zdrowia. Ale czy zastanawialiście się kiedyś czy sport i bycie wege mogą iść w parze?

Sportowiec i wegetarianin w jednym – tak to możliwe!

Bycie wege jest modne, ale przede wszystkim oznacza, że myśli się o innych i o przyrodzie. Ale zazwyczaj dieta wegetariańska nie kojarzyła się ze sportem, wszak przyjęło się, że uprawiając zawodowo czy nawet amatorsko jakąś jego dziedzinę należy zjadać sporo mięsa. Ale wcale tak nie jest. Jak pokazują badania naukowe dieta wegetariańska jest nie tylko zdrowa, lecz także poprawia wydajność. Ponadto najlepsi sportowy są wegetarianami, a nawet weganami. Doskonałym przykładem jest Novak Djoković, który jest na diecie wegańsko-bezglutenowej i jak sam mówi przeszedł na weganizm ze względów etycznych i zdrowotnych, a przy tym zyskał więcej energii, lepszą koncentracją oraz większą wydajność, co przełożyło się na tak duże sukcesy sportowe. Zapewne każdy z nas zna siostry Williams. Czy wiecie, że one także są wegetariankami? Są i to od wielu lat, a trzeba przyznać, że to legendy tenisa.  Nawet kulturyści czy ciężarowcy są na takiej diecie i także osiągają sukcesy na arenach międzynarodowych.

Czy dieta wegańska musi być suplementowana?

Będąc wege trzeba zadbać o odpowiednią dietę, ale mitem jest, że jedząc mięso czy inne produkty pochodzenia zwierzęcego nie trzeba tego robić. Zarówno w jednym i drugim przypadku mogą występować niedobory. Kolejnym mitem, który musimy obalić jest fakt, że wegetarianin potrzebuje suplementacji. Wcale tak nie jest. Otóż wszystkie niezbędne witaminy, mikroelementy, makroelementy znajdują się w warzywach, owocach czy kiełkach.  Witamina B12 znajduje się choćby w odżywczych drożdżach. Z kolei najlepszym źródłem cynku są oczywiście orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Także jodu nie trzeba suplementować, gdyż truskawki, wodorosty czy żurawina są jego bogatym źródłem.

Jak zadbać o zbilansowaną dietę wegetariańską?

Ułożenie każdej diety tak, aby była zbilansowana nie jest wcale łatwe. Jednak dieta wege ma przewagę nad dietami mięsnymi, gdyż jest zdrowa i lekkostrawna. Oczywiście nie może w niej zabraknąć sporej ilości roślin strączkowych, a także nasion, orzechów czy wszelkich produktów sojowych. Do tego spora dawka soków warzywnych i owocowych. Rezygnując z mleka także nie trzeba obawiać się niedoborów, wszak bardzo bogate w wapń są mleka roślinne czy też napoje owsiane. Do tego warto też jeść zboża i quorn, czyli substytut mięsa wytwarzany z proteiny pochodzącej z grzybów. Oczywiście możecie samodzielnie zadbać o zbilansowanie diety, ale jeżeli nie macie czasu, a dobro Wasze i zwierząt jest dla Was najważniejsze, to koniecznie zdecydujcie się na catering wegetariański.

Czy warto zostać wegetarianinem czy sportowcem wegetarianinem?

Najlepsi sportowcy udowadniają, że bycie wege poprawia kondycję czy wydajność. Zatem polepsza wyniki sportowe. Ale tak naprawdę taka dieta polecana jest dla wszystkich, wszak jest zdrowa.  Dlatego też warto pomyśleć o przejściu na wegetarianizm. Jeżeli nie przekonują Cię sukcesy sportowe jakie odniósł Djoković, to warto zasugerować się wiedzą naukową choćby Amerykańskim Instytutem Badań nad Rakiem, którego naukowcy potwierdzają, że bycie na diecie wegetariańskiej zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Oczywiście należy też pomyśleć o zwierzętach, które cierpią dla naszego kaprysu, bo w obecnych czasach jedzenie mięsa można uznawać za kaprys.

 

Warto zostać wegetarianinem i najlepiej dietę wege rozpocząć już dziś, czego i Wam życzymy. W końcu zdrowie ale i humanitaryzm  są najważniejsze.

Materiał partnera

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz