Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska wiąże się z...
Maleńkie, żółte ziarenka z charakterystyczną kropką to właśnie kasza jaglana. Wraca do łask i coraz częściej pojawia się na naszych stołach – i dobrze, bo jej zalety długo można wymieniać! W sezonie jesienno-zimowym warto szczególnie mocno zaprzyjaźnić się z rozgrzewającymi jagłami.
Jagły są najstarszą znaną kaszą. Otrzymuje się ją z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego, uprawianego już w epoce neolitu.
„Dobra kasza na wodzie, bo po brzuchu nie bodzie” – staropolskie przysłowie jest nadal jakże aktualne. A w kontekście kaszy jaglanej nabiera szczególnego znaczenia.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze kaszy jaglanej, to można ją porównać do kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, ale dużo łatwo przyswajanego białka. Jagły cechuje najwyższa zawartość witamin z grupy B: B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny), a także sporo żelaza i miedzi.
Kasza jaglana nie zawiera glutenu, jest lekkostrawna i nie powoduje uczuleń. Jest polecana w diecie bezglutenowej, szczególnie chorym na celiakię i zmagającym się z niedokrwistością. Jagły wykazują również właściwości antywirusowe i zmniejszają stany zapalne błon śluzowych, będąc tym samym naturalnym, domowym środkiem przeciw katarowi. O tych właściwościach kaszy jaglanej warto pamiętać w sezonie częstszych infekcji i wprowadzić ją do swojego menu. Kasza jaglana i kasza gryczana jako jedyne kasze działają zasadotwórczo – mogą więc pomóc w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Kasza jaglana a uroda
Jagły zawierają krzemionkę, która działa zbawiennie na włosy, skórę i paznokcie. Ponadto, krzem odgrywa ważną rolę w mineralizacji kości, zapobiegając ich odwapnianiu.
Kasza jaglana na pamięć i cholesterol
Kasza jaglana zawiera duże ilości witaminy E i lecytyny, korzystnie wpływającej na pamięć i koncentrację – powinna więc znaleźć się w diecie osób pracujących intensywnie umysłowo. Dodatkowo, jagły regulują poziom cholesterolu we krwi.
Kasza jaglana, podobnie jak inne kasze jest dość kaloryczna – 100 g kaszy jaglanej to około 350 kcal. Jagły cechuje wysoki indeks glikemiczny – około 71 dla ugotowanej kaszy, nie powinni jej więc zbyt często spożywać diabetycy. Ale nawet osoby odchudzające się mogą od czasu do czasu pozwolić sobie na kaszę jaglaną, gdyż zawarty w niej krzem usprawnia przemianę materii.
Kasza jaglana jest produktem idealnym na śniadanie – jest lekkostrawna i sycąca. Można ugotować ją na wodzie z dodatkiem mleka lub w samym mleku. Przed ugotowaniem kaszę należy obficie przelać zimną a potem gorącą wodą – unikniemy dzięki temu charakterystycznego smaku goryczki.
1 szklanka kaszy jaglanej – 2,5 szklanki wody (ewentualnie mleka lub wody z mlekiem w proporcji 1:1)
Gotujemy do momentu, aż kasza wchłonie wodę. Ściągamy z ognia, zawijamy w koc/ściereczkę i odstawiamy jeszcze na około godzinę.
Kaszę jaglaną z powodzeniem można stosować jako zamiennik ziemniaków, ryżu czy makaronu. Stanowi świetny dodatek do zup (np. krupniku) czy zapiekanek, ale sprawdzi się również w daniach słodkich, z dodatkiem owoców. Delikatny kleik z kaszy jaglanej można podać osobom chorym, rekonwalescentom oraz dzieciom. Drobno zmielona kasza jaglana może stanowić zamiennik mąki.
Składniki:
Kaszę, banany i jajka miksujemy na gładko. Dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia i wszystko mieszamy.
Mleko i olej dodajemy stopniowo – ciasto powinno mieć konsystencję jak na racuchy. Dzięki dodatkowi oleju bezpośrednio do ciasta placuszki nie będą przywierać do patelni.
Smażymy niewielkie porcje ciasta (1 łyżka na placuszek) na rozgrzanej patelni – smażyć z obu stron na złoto.
Placuszki można jeść solo, z dżemem, konfiturą, cukrem-pudrem…
Składniki:
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni C.
Na dużej patelni podsmażamy na oliwie cebulę pokrojoną w kostkę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek.
Dodajemy pokrojonego w ok. 1,5 cm kostkę bakłażana, mieszamy i podsmażamy ok. 2-3 minuty. Dodajemy paprykę i cukinię pokrojone w kostkę oraz przyprawy – wszystko smażymy jeszcze ok. 5 minut co jakiś czas mieszając.
Dodajemy surową kaszę jaglaną (wcześniej wypłukaną w zimnej i gorącej wodzie!), przecier pomidorowy, wywar z jarzyn/bulion – wszystko należy zagotować.
W międzyczasie dodajemy pomidory – sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę
Na końcu dodajemy posiekaną natkę pietruszki.
Po zagotowaniu przekładamy wszystkie składniki do żaroodpornego naczynia z pokrywą (można też przykryć folią aluminiową) i wstawiamy do gorącego piekarnika.
Pieczemy przez ok. 30 minut – po tym czasie ściągamy pokrywkę i posypujemy startym serem, zapiekamy aż do rozpuszczenia się sera.
Składniki:
Oddzielamy białko od żółtka i ubijamy pianę.
Do miski dajemy żółtko, ugotowaną kaszę, mąkę, proszek do pieczenia, cukier, mąkę i olej – wszystko dokładnie miksujemy.
Ubitą pianę delikatnie mieszamy z masą.
Na mocno rozgrzaną gofrownicę wylewamy około 2 łyżki na gofra i pieczemy 4-5 minut.
Budowanie masy mięśniowej jest długotrwałym procesem. Organizm tworzy nowe mięśnie...
Czytaj więcejTofu to jeden z najczęściej stosowanych składników w diecie wegetarian oraz wegan. Czym...
Czytaj więcejCzęsto słyszymy pytania: co to jest tofu? Jak to się je? Jaki ma smak? Gdzie kupić tofu?...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz