loader
Poradnik zdrowie

Higiena uszu w miesiącach zimowych – jak o nie dbać?

Zima to czas szczególnie trudny dla naszego organizmu, a także skóry, włosów i… uszu. Jak w tym okresie powinna wyglądać prawidłowa higiena tej części ciała. Na co zwracać szczególną uwagę? Czy trzeba zaopatrzyć się w specjalne środki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym poradniku. Skorzystaj z naszej instrukcji, miej zdrowy, zadbany układ słuchowy!

Zima i uszy – co najbardziej potrzebuje ochrony?

Kiedy temperatura za oknem znacznie spadnie, nasza skóra i włosy potrzebują zdecydowanie lepszej ochrony. Podobnie jest w przypadku uszu i znajdującej się w nich woskowiny ochronnej. Szczególną troską powinny być objęte zewnętrzne części narządu, takie jak małżowina uszna. Konieczne jest stosowanie specjalnych kremów, a także nauszników i czapek. Wszystko po to, aby nie doszło do odmrożenia.

Nadchodzi sezon grzewczy – chroń swoje uszy

Niskie temperatury za oknem to jeszcze nie koniec. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że naszym uszom może zaszkodzić również ciepłe i suche powietrze, takie, które mamy w mieszkaniach podczas sezonu grzewczego.
To wtedy pojawia się ryzyko uwodnienia woskowiny, a także jej wyschnięcia. A kiedy dojdzie do przegrzania organizmu, może to doprowadzić do mniejszego nawodnienia, a w konsekwencji powstania mniejszej ilości potu, a następnie zagęszczenia woskowiny. Stan taki prowadzi do zalegania i powstawania czopów woskowinowych.

Środek do czyszczenia uszu – wybierz ten właściwy

Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie stosować odpowiednią higienę uszu. Rezygnujemy raczej z patyczków higienicznych, ponieważ mogą one doprowadzić do przebicia błony bębenkowej albo uszkodzenia przewodu słuchowego. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się przeznaczony do tego środek do czyszczenia uszu. Warto, aby był oparty na sprawdzonych, naturalnych składnikach, np. oliwie z oliwek. Produkt taki musi wspierać naturalne mechanizmy oczyszczania ucha. Woskowina powinna rozpuścić się stopniowo w kanale słuchowym.

Zimowe wizyty na basenie

Szczególnie trudne dla naszego przewodu słuchowego mogą być wizyty na basenie. Należy pamiętać, że zimą po każdej kąpieli w takim miejscu lub w wannie dokładnie osuszamy uszy. Można to zrobić palcem lub ręcznikiem. Zalegająca woda działa tutaj na niekorzyść, nierzadko doprowadza do szybkiego wychłodzenia, a następnie odmrożenia. Dlatego musimy pamiętać o tym, aby po każdej wizycie na basenie czy w spa zawsze okrywać głowę kapturem lub czapką. Profilaktyka połączona z dobrą ochroną to prosta droga do zdrowych uszu także podczas zimowych miesięcy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz