loader
Poradnik zdrowie

Rak czy wegańskie odżywianie?

Nowotwór jest groźny, ale ryzyko jego wystąpienia może być mniejsze za sprawą odpowiedniej diety i trybu życia. W 2015r. w Polsce zachorowało prawie 164 tys ludzi, a ponad 100 tys zmarło. W kolejnych latach liczba ma się zwiększać.

Przejście na weganizm bądź wegetarianizm zależy od 2 powodów - zdrowie i prawa zwierzaków. Pierwszy z nich staje się coraz popularniejszy z powodu pozytywnych wyników jakie wegetarianizm ma na zdrowie.

Według naukowców ograniczenie lub całkowite wykluczenie wszystkiego co pochodzi od zwierząt ma działać przeciwnowotworowo i pomocnie w razie walki z nim.

Weganizm a wegetarianizm

W obu przypadkach użycie produktów zwierzęcych jest minimalne. Weganie nie jedzą żadnego mięsa, nawet rybiego ani nic co wytwarzają zwierzęta, w tym miód. Wegetarianie mogą spożywać mleko, czy jaja.

Pozytywy z takiej diety uzyska się jeśli spożywane pozostałe produkty będą różnorodne. Niezdrowe pokarmy nie będą mieć sensu.

Dowiedz się więcej o diecie wegańskiej na dietynatacy.pl >>

Nowotwory a dieta

Zapobieganie tym chorobom jest bardzo ważne. Dieta, w której mnóstwo owoców, pokarmów z błonnikiem, warzyw bez skrobi, czy karotenoidy oraz witamina C może zabezpieczać przed różnymi rodzajami raka. Badanie pokazały niż wegetarianie mają mniejsze ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory.

Warzywa w żywieniu człowieka

U wegan to ryzyko jest jeszcze mniejsze. W przypadku kobiet jest to 34% mniej niż u kobiet jedzących mięso. Na zapobieganie rakowi może mieć wpływ dostarczanie błonnika. W roślinach jest ich więcej, a ich włókno zabezpiecza przed nowotworem. Następny powód to tłuszcz. W zwierzęcych produktach jest go dużo, zwłaszcza tych typu nasyconego. Im więcej tłuszczu się je, tym większe ryzyko dostania raka. U wegetarian i wegan tłuszcz jest rodzaju nienasyconego więc zdrowszego.

Na koniec, dieta bogatsza w warzywa równa się większej ilości błonnika i mniejszej nasyconych tłuszczy. Odżywczych składników jest więcej, a te walczą z nowotworem. Dla przykładu chociażby beta-karoten czy przeciwutleniacze charakteryzują się przeciwnowotworowymi właściwościami.

Walka z rakiem

Weganizm i wegetarianizm pozytywnie wpływa gdy choruje się na raka. Stosując je, chory czuje się lepiej i w większym stopniu toleruje przyjmowane leki. Mniej zwierzęcych tłuszczy daje szanse dłuższego życia, jeśli ma się nowotwór. Ponadto ludzie stosujący dietę wegetariańską mają lepszy system odpornościowy od mięsożerców, nawet dwukrotnie. Lepszy system immunologiczny może lepiej poradzić sobie z rakiem.

Poza wykazaniem, że spożywanie tłuszczów zwierzęcych może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, badania wykazały, że tłuszcz zwierzęcy w diecie może negatywnie wpływać na przeżywalność raka. Jeśli masz już raka, ograniczenie liczby tłuszczy zwierzęcych może zwiększyć Twój czas przeżycia i długość życia. Przejście na weganizm i wegetarianizm jest pomocne nie tylko w takim przypadku jak profilaktyka czy zapobieganie rakowi. Uczeni udowodnili, że taki sposób odżywiania ma też zbawienny wpływ na takie przypadłości jak otyłość, problemy z nadciśnieniem czy cukrzyca.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz