loader
Poradnik zdrowie

6 nawyków żywieniowych, które musisz zmienić, aby jeść zdrowo

​Zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Chętnie sięgamy po różnego rodzaju diety, chcąc stracić zbędne kilogramy albo poprawić nasze zdrowie. Jednocześnie ciągle popełniamy drobne błędy, które dzielą nas od zaplanowanych efektów. Zobacz, jak odżywiać się zdrowo, zwiększając ilość porcji, zamieniając proste węglowodany na złożone, czy sięgając po produkty bogate w białko.

1. Podejmujesz dietę-cud

Dieta-cud nie istnieje! By zdrowo się odżywiać i tracić na wadze, należy podjąć przemyślaną, dobrze zbilansowaną dietę. Tymczasem restrykcyjne diety redukcyjne o wysokim deficycie kalorycznym, a także diety eliminacyjne prowadzą do niedoborów składników pokarmowych.

2. Jesz zbyt rzadko

Rzadkie spożywanie posiłków sprawia, że nasz metabolizm spowalnia. Na dodatek jemy większe porcje, co utrudnia trawienie. Zamiast tego lepiej jeść częściej, sięgając po mniejsze porcje. 5 zaplanowanych posiłków dziennie to dobry wybór. (1)

3. Podjadasz między posiłkami

Jeśli jesz zbyt rzadko, najprawdopodobniej masz tendencję do podjadania między posiłkami. A kiedy jesteśmy głodni, częściej podejmujemy złe decyzje żywieniowe – i wybieramy na przekąski np. produkty bogate w cukry proste. (1) Warto kontrolować podjadanie. Zwiększenie liczby posiłków pomoże ograniczyć podjadanie. Ale dobrze mieć też plan awaryjny i zdrowe przekąski na wszelki wypadek – na przykład suszone owoce, pestki dyni czy orzechy.

4. Jesz produkty z białej mąki

Węglowodany są ważne w diecie. Jeśli chcesz osiągnąć dobre i zdrowe rezultaty, zamień produkty z białej mąki na pełnoziarniste. Białe pieczywo zamień na ciemne, sięgaj po gruboziarniste kasze, razowe makarony i brązowy ryż. Produkty z pełnego ziarna to nie tylko porcja złożonych węglowodanów, ale także błonnika.

5. Odrzucasz produkty bogate w białko

Choć warzywa i owoce są podstawą zdrowego odżywiania, w odpowiednio zbilansowanej diecie potrzebne są też produkty bogate w białko. Warto jednak postawić na ich jakość. Wybieraj chude mięso, naturalne jogurty bez dodatku cukru i nabiał z niską zawartością cukru. Jeśli rezygnujesz z mięsa i żywności pochodzenia zwierzęcego, koniecznie sięgaj po roślinne produkty bogate w białko, jak soczewica, ciecierzyca, fasola czy tofu. (2)

6. Pijesz za mało

Czasami, kiedy odczuwamy głód, jest to mylny komunikat naszego organizmu, że brakuje mu płynów. Jeśli pijesz za mało, możesz więc częściej odczuwać łaknienie, bo organizm chce pobrać wodę z pożywienia. (3) Sięgaj częściej po wodę, ale odstaw słodzone napoje. Soki owocowe mają dużo witamin, ale lepiej wybierać całe owoce, bo mają więcej błonnika.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, po jakimś czasie pozbędziesz się złych nawyków żywieniowych, dzięki czemu szybciej i na dłużej osiągniesz zamierzone cele – poprawisz swój stan zdrowia, odporność, wygląd, a do tego zrzucisz dodatkowe kilogramy.

1. Broonen A., de Vries N., de Ruiter S., Bowker S., Buijs G., Przewodnik HEPS. Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w szkołach, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2010.

2. Beata Całyniuk, Tomasz Teresiński, Zuzanna Całyniuk, Spożycie białka przez osoby aktywne i nieaktywne fizycznie, w: Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.

3. Meng-Chieh Chiu, Shihping Chang, Yuchen Chang, Hao-hua Chu, Cheryl Chen, Feihsiu Hsiao, Juchun Ko, Playful bottle: a mobile social persuasion system to motivate healthy water intake, UbiComp '09: Proceedings of the 11th international conference on Ubiquitous computingSeptember 2009, s. 185–194.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz