loader
Poradnik zdrowie

Słabe trawienie, co zrobić?

W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami ze słabym trawieniem. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najlepszymi sposobami na wspomaganie trawienia.

Aktywność fizyczna

W przypadku słabego trawienia warto postawić na różnorodną aktywność fizyczną. Pomocne mogą być na przykład zwykłe marsze, które będą realizowane po posiłkach. Chodzenie w skuteczny sposób pobudza trawienie, dlatego po zjedzeniu posiłku warto udać się na energiczny spacer. Dzięki regularnej aktywności fizycznej możliwa jest także kontrola stężenia glukozy we krwi oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Nawet niewielka ilość ruchu może się okazać w tym przypadku efektywna.

Spożywanie probiotyków

Bardzo dobrym rozwiązaniem podczas występowania problemów z trawieniem jest regularne spożywanie probiotyków. Probiotyki w korzystny sposób wpływają na florę jelit, która wiąże się sprawnym trawieniem na co dzień. Wśród polecanych produktów można wskazać przede wszystkim kapustę kiszoną oraz ogórki, a także fermentowane produkty mleczne, takie jak na przykład kefir. Możliwe jest również przyjmować probiotyków w formie suplementów diety, które na pewno będą miały bardzo skuteczne działanie.

Nawadnianie się

Na prawidłowy proces trawienia ma także bardzo duży wpływ odpowiednie nawadnianie się. Istotne jest regularne spożywanie płynów przez cały dzień. Optymalnym rozwiązaniem jest wypicie każdego dnia co najmniej dwóch litrów płynów. Jednak warto dbać również o jakość spożywanych napojów i głównie stawiać na wodę. Niektóre napoje mogą w niekorzystny sposób wpływać na proces trawienia. Wśród nich można wskazać na przykład mocną kawę i herbatę, a także napoje gazowane.

Spokojne jedzenie

Warto także zadbać o spokój podczas spożywania posiłków, ponieważ jedzenie bez pośpiechu może w pozytywny sposób wpłynąć na usprawnienie procesu trawienia. Warto jeść wolniej i dokładniej gryźć każdy kawałek jedzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu układ trawienny funkcjonuje bardziej sprawnie, a do żołądka dostają się mniejsze ilości powietrza, które mogą powodować wzdęcia oraz bóle brzucha.

Wsparcie ziół

Wśród najlepszych sposobów na poprawę trawienia można wskazać także różnego rodzaju produkty stworzone na bazie ziół. Wśród nich można wskazać na przykład ziołowe leki na bóle żołądka gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy, które mają potwierdzoną skuteczność. Wśród polecanych w tym przypadku ziół wymienia się między innymi rumianek oraz mniszek lekarski, które w pozytywny sposób wpływają na produkcję kwasów żołądkowych. Oprócz tego zalecany jest również koper włoski, który ma działanie rozkurczające.

Ograniczenie alkoholu

Istotną kwestią w przypadku wspomagania trawienia jest także ograniczenie alkoholu, który ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Alkohol spożywany wraz z posiłkami może ograniczyć trawienie nawet o pięćdziesiąt procent, co może spowodować również dolegliwości bólowe w obrębie żołądka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz