loader
Poradnik zdrowie

Indywidualny plan dietetyczny - sposób na zdrowy początek z dietą wegańską

​Dieta wegańska cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Ty także chcesz wyeliminować ze swojej codziennej diety mięso oraz pozostałe produkty odzwierzęce? Na początku może się to wydawać bardzo trudne. Dlatego też na starcie warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ułoży dla Ciebie indywidualny plan dietetyczny. 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na świadome wybory w życiu. Dawniej zwykle powielaliśmy schematy, które przekazywała nam rodzina, czy też inne osoby z bliskiego otoczenia. Obecnie, dzięki nieograniczonemu dostępowi do wiedzy i wszelkich informacji możemy wyjść poza znany krąg i zacząć działać według zupełnie innych zasad. I to właśnie ten dostęp sprawił, że zaczęliśmy przyglądać się temu, co leży na naszych talerzach. Dieta wegańska, choć znana od dawna, ogromną popularnością w Polsce zaczęła cieszyć się dopiero 2-3 lata temu. Ale właściwie, dlaczego warto na nią przejść? Jak to zrobić w sposób bezpieczny? 

Dieta wegańska — zalety 

Przejście na dietę roślinną zapewnia mnóstwo korzyści. Większość osób przechodzących na weganizm odczuwa różnicę już po średnio dwóch tygodniach. Efekty są natychmiastowe. Wśród najczęściej wymienianych jest uczucie lekkości, dobre samopoczucie, ustabilizowana praca jelit, brak wzdęć, promienna cera, chęć do działania i ograniczenie różnego rodzaju bóli. Dieta wegańska sprzyja także zrzuceniu zbędnych kilogramów. 

Dieta wegańska zalety przynosi także w obszarze środowiskowym. Warto bowiem wiedzieć, że firmy zajmujące się hodowlą zwierząt generują ogromne ilości CO2. Statystyki pokazują, że przemysł ten przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych w większym stopniu, niż branża transportowa. Tak wiele mówi się o zanieczyszczeniach powodowanych przez samochody, a jak widać, każdy z nas może przyczynić się środowisku, po prostu rezygnując z mięsa, mleka i jaj. 

Indywidualny plan w diecie roślinnej — dlaczego to dobre rozwiązanie? 

Jeśli interesuje nas dieta wegańska, plan dietetyczny ułożony przez specjalistę może okazać się bardzo pomocny z kilku powodów. Przede wszystkim, dokładnie rozpisane posiłki wraz z przepisami, pozwolą nam zapoznać się z tworzeniem pysznych dań bezmięsnych. Wiele osób ma z tym bowiem problem na początku swojej drogi. Dzięki gotowym recepturom będziemy doskonale wiedzieć, jakie składniki kupić oraz w jaki sposób krok po kroku przyrządzić pełnowartościowe dania.

To zresztą łączy się z kolejnym powodem, dla którego indywidualny plan dietetyczny jest najlepszym rozwiązaniem, czyli z odpowiednim bilansem składników odżywczych. W diecie wegańskiej niektóre z nich czerpie się z zupełnie innych źródeł. Gotowy plan to sposób na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych wartości. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz