loader
Poradnik zdrowie

Najskuteczniejsze terapie na porost włosów

Nadmierne wypadanie włosów i zauważalne przerzedzenie fryzury, przesuszenie i łamliwość włosów, zbyt wolny wzrost włosa – coraz więcej osób boryka się z podobnymi problemami. Rozwiązań jest wiele, a ich wybór uzależniony jest głównie tym, jaka jest przyczyna kłopotów z włosami. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji włosów warto zrezygnować z syntetycznych kosmetyków i postawić na domową, naturalną pielęgnację. Łysienie androgenowe wymaga leczenia hormonalnego, zaś łysienie plackowate – przeciwzapalnego. Poza takim leczeniem przyczynowym dostępne są uniwersalne metody wzmacniania włosów, które ograniczą wypadanie włosów i wpłyną pobudzająco na porost włosów.

Profesjonalne metody na porost włosów i zahamowanie łysienia

Osoby doświadczające wypadania włosów mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy w gabinecie medycyny estetycznej. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest mezoterapia igłowa, która polega na ostrzykiwaniu skóry głowy odżywczymi koktajlami. Takie preparaty na wypadanie włosów mogą zawierać:

- witaminy i składniki mineralne

- antyoksydanty

- czynniki wzrostu

- komórki macierzyste

- olejki roślinne

- ekstrakty ziołowe

- osocze bogatopłytkowe

Składniki odżywcze docierają do mieszków włosowych, odżywiając je i wzmacniając włosy. Już seria kilku zabiegów powinna wystarczyć, aby ograniczyć wypadanie włosów i przyspieszyć ich porost. To doskonały sposób na łysienie u kobiet, jak i u mężczyzn.

Inną metodą wzmacniającą włosy jest laseroterapia – zabiegi z wykorzystaniem światła podczerwonego. Taka biostymulacja mieszków włosowych wpływa pozytywnie na wzrost włosów. Pobudzona zostaje praca cebulek włosowych oraz krążenie krwi skóry głowy. Tu także potrzebna jest seria kilku zabiegów.

Osoby dotknięte znacznym przerzedzeniem włosów decydują się także na bardziej inwazyjne rozwiązania, np. przeszczepienie włosów. W tym przypadku włosy przeszczepiane są z bardziej owłosionych obszarów głowy na te fragmenty skóry, które są dotknięte przerzedzeniami. Przeszczepiane mogą być pojedyncze włosy lub całe fragmenty skóry.

Preparaty na wypadanie włosów – domowe terapie

Poza profesjonalnymi zabiegami wzmacniającymi włosy, można z powodzeniem wzmacniać włosy w domowym zaciszu. Skuteczną metodą jest stosowanie preparatów aplikowanych miejscowo na skórę głowy, które działają na zasadzie odżywienia mieszków włosowych oraz pobudzenia krążenia krwi. W skórę głowy wcierać można:

- ampułki do włosów (do zakupienia w aptece bądź drogerii)

- domowe wcierki do włosów (kozieradka, pokrzywa, skrzyp polny, czarna rzepa)

- olejki (rozmarynowy, kokosowy, z drzewa herbacianego, ze słodkich migdałów)

Równie ważne jest wzmocnienie włosów od wewnątrz – mowa o właściwie zbilansowanej diecie oraz suplementacji. Dieta powinna dostarczać jak najwięcej ryb, mięs, orzechów, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, olejów roślinnych oraz warzyw i owoców. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu – idealnie sprawdzi się woda mineralna, napary ziołowe czy zielona herbata.

Suplementy na porost włosów i nadmierne ich wypadanie powinny dostarczać przede wszystkim biotyny, cynku i selenu, a także ekstraktów roślinnych. Tak bogatym składem wyróżniają się tabletki na włosy i paznokcie Hair Formula polskiej marki Cheers. Ten suplement diety zawiera wysokie dawki doskonale przyswajalnych witamin i minerałów, a także standaryzowanych ekstraktów ziołowych – ze skrzypu polnego, bambusa i palmy sabałowej. Wyjątkowym składnikiem Hair Formula jest kwas fosfatydowy, którego na próżno szukać w innych preparatach na wypadanie włosów. Związek ten skutecznie pobudza mieszki włosowe. Suplementacja, dieta i odpowiednia pielęgnacja wymagają systematyczności – i to powinno wystarczyć, aby zredukować objawy łysienia u kobiet i mężczyzn oraz pobudzić wzrost włosów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz