loader
Dania główne

Łemkowskie przysmaki: Fuczki bieszczadzkie

Fuczki to danie wychodzące z tradycji łemkowskiej, które przygotowywane jest tak samo jak placki ziemniaczane. Jej głównym składnikiem jest naturalnie kiszona kapusta. Fuczki można wykonać zarówno z gotowanej jak i surowej kapusty. To niezwykle prosta potrawa o bardzo specyficznym, a zarazem intensywnym smaku, która z pewnością posmakuje każdemu. Jak wykonać fuczki?

Fuczki - co to?

Bieszczadzkie danie zwane fuczkami przygotowuje się na bazie kiszonej kapusty, która jest najważniejszym składnikiem i to od jej jakości będzie uzależniony smak placków. Zdaniem wielu ekspertów surowa kapusta lepiej się nadaje do tego przepisu. Jednak tuż przed zmieszaniem jej z pozostałymi składnikami, należy ją mocno odcedzić, a dopiero później posiekać na drobniejsze kawałki.

Fuczki bieszczadzkie

Do wykonania bieszczadzkich placków należy przygotować nie tylko kiszoną kapustę, lecz także: mąkę, jajka, mleko. Ciasto warto wymieszać z niewielką ilością przypraw, które podbiją smak placków. Mleko można oczywiście zastąpić wodą. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie dla osób uczulonych na laktozę. Co ciekawe kiszona kapusta jest nisko kaloryczna, z tego względu polecana jest szczególnie osobom, które dbają o zdrowie odżywianie. Kiszona kapusta bogata jest w witaminę C oraz związki mineralne. Ze względu na obecność kwasu mlekowego, który powstaje w efekcie fermentacji, jest ona bardzo zdrowym produktem. Kiszona kapusta polecana jest w profilaktyce chorób układu pokarmowego oraz dla zachowania właściwej flory bakteryjnej jelit.

Fuczki bieszczadzkie – przepis

Do przygotowania tradycyjnych placków na bazie kiszonej kapusty potrzebne będą takie składniki jak:

  • 300 g odciśniętej kapusty kiszonej
  • 200 g mąki
  • 150 g mleka lub wody
  • 1 jajko
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie: kminek i cząber
  • śmietana

Sposób przygotowania:

  1. Do miski wsyp mąkę, dodaj jajko oraz mleko. Miksuj całość do otrzymania gładkiego ciasta.
  2. Kiszoną kapustę odcedź z nadmiaru soku, pokrój na drobne kawałki a następnie dodaj do ciasta naleśnikowego.
  3. Ciasto dopraw ulubionymi przyprawami. Zaleca się dodanie kminku, majeranku, soli oraz pieprzu.
  4. Na patelni rozgrzej olej a następnie wyłóż łyżkę ciasta. Smaż placki z każdej strony na złoty kolor.
  5. Usmażone placki odsącz z tłuszczu za pomocą ręcznika papierowego.

Fuczki - z czym podawać?

Łatwość przygotowania placków na bazie kiszonej kapusty sprawia, że jest ona łączona z wieloma potrawami. Fuczki najlepiej smakują z kwaśną śmietaną lub sosem czosnkowym wraz z koperkiem czy startą na świeżo marchewką. Ze względu na obecność samej kapusty mogą stanowić przekąskę lub przystawkę do dania mięsnego lub ryby. Jest to świetne połączenie, które daje naprawdę sycące danie. Fuczki nierzadko łączone są także z surówkami. Placki z kiszonej kapusty mogą posłużyć jako jedna z wielu przekąsek na rodzinnym stole. Fuczki to alternatywa dla placków ziemniaczanych, które są mniej wyraźne w smaku i bardziej kaloryczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz