Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska wiąże się z...
Koniec lata to jeden z momentów najbardziej obfitujących we wszelkiego rodzaju warzywa i owoce. Na straganach można spotkać tysiące kolorowych bakłażanów, cukinii i papryk, obok których wesoło uśmiechają się okrągłe brzoskwinie, śliwki i morele. To najlepszy czas na dorwanie ostatnich okazów malin i pierwszych dyni oraz grzybów. Jak najlepiej zaopatrzyć swoją domową spiżarnię w te plony?
Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy weganie i wegetarianie powinni przygotowywać się do zimy inaczej niż przeciętny człowiek jedzący mięso. Ludzie zastanawiają się także, jak wiele przetworów najlepiej wyprodukować, aby wystarczyło ich na cały zimowy sezon. Właśnie dlatego powstał ten mały poradnik o tym, jakie produkty mrozić, które wkładać do słoików, a które najlepiej ususzyć. Znajdziecie tu także kilka porad odnośnie tego, jak wykorzystać zgromadzone zapasy.
Należy pamiętać, że zima nie jest okresem posuchy dla wegan i wegetarian. W jej trakcie także można dorwać mnóstwo "dozwolonych" przysmaków. Dlatego tworzenie przetworów powinno traktować się jako zabawę, a nie smutną konieczność. Zgromadzone w domowej spiżarni produkty będą jedynie dodatkiem do gotowanych na co dzień obiadów, które bez problemu stworzymy z dostępnych w warzywniaku produktów, takich jak fasola, soczewica, ciecierzyca, buraki, seler, jarmuż, a także kiszonki. Ta informacja może być szczególnie przydatna dla osób, które dopiero od niedawna stosują diety wegańskie lub wegetariańskie. Pierwsza bezmięsna zima nie musi być tak straszna, jak może to na pierwszy rzut oka wyglądać.
1. Słoiki, nazywane także wekami
Są najpopularniejsze jeżeli chodzi o przechowywanie dżemów, konfitur i kompotów, a także przecierów warzywnych i ketchupów. Napełnione przetworami szklane słoje poddawane są procesowi pasteryzacji, czyli ogrzewaniu zamkniętych pojemników do temperatury 100°C. Dzięki temu słoiki zostają hermetycznie zamknięte. Najpierw ciśnienie powoduje uwypuklenie zakrętki, a wraz ze spadkiem temperatury para wodna skrapla się, powodując spadek ciśnienia, co owocuje dociśnięciem przykrywki od góry przez ciśnienie atmosferyczne.
Tak przygotowane słoiki można przechowywać przez długie miesiące. Oczywiście, jeśli były odpowiednio przygotowane do pasteryzacji. Słoiki można zbierać samemu przez cały rok. Najlepiej odkładać takie po kupnych dżemach i majonezach. Jednak, jeśli nie jesteście wprawieni w produkcji domowych przetworów, warto na początek sięgnąć po nowe słoiki typu twist off lub twist weck, które dadzą gwarancję, że pasteryzacja przebiegnie z powodzeniem.
Co przechowywać w słoikach? Na pewno wszelkiego rodzaju dżemy, konfitury i powidła. Oprócz tego można zaopatrzyć się w kilkanaście sztuk domowego ketchupu, kawioru z bakłażana. Będą świetnym dodatkiem do ziemniaczków. Warto także mieć kilka słoików kremu pomidorowego lub paprykowego w razie zimowych napadów głodu.
2. Mrożonki to najłatwiejszy sposób przechowywania żywności
Wystarczy zapakować warzywa lub zioła do woreczków i włożyć do zamrażarki. Później pozostaje jedynie wyciągnięcie odpowiedniej ilości potrzebnej do danej potrawy. Zioła rozmrażają się w mgnieniu oka, więc nie trzeba wyciągać ich wcześniej. Produktem, który warto mrozić jest też purée z dyni. Nadaje się świetnie do ciast zamiast jajek. Dynię pieczemy w wysokiej temperaturze, następnie wyciągamy pestki, oddzielamy miąższ i miksujemy. Tak przygotowany pakujemy do woreczków, odmierzając szklankami. Dzięki temu będzie można później upiec dyniowy piernik lub przygotować cannelloni z dynią.
Zamrażarka sprawdzi się także świetnie do przechowywania różnego rodzaju pesto. Gotowy produkt pakujemy do małych pojemniczków plastikowych zakupionych w aptece i mrozimy. Są lekkie i sterylne, a ich wielkość sprawi, że będą idealne na jedną porcję obiadową. Koszt jednego to około złotówki.
3. Suszenie ziół i grzybów wymaga specjalnej suszarki do żywności
Jej koszt to około 80-100 zł, a urządzenie posłuży przez długie lata. Można w niej suszyć wszystkie rodzaje grzybów, owoce, a także zioła. Sprawdzi się także w produkcji pudrów warzywnych. Dzięki suszarce w bardzo łatwy sposób można wyprodukować słoje suszonych produktów. Suszone grzyby przydadzą się na przykład do bigosu lub babki z kaszy pęczak, owoce można dodać chociażby do owsianki.
Jeśli czujecie się zachęceni do produkcji domowych przetworów, sięgnijcie już teraz po słoiki!
Ciasta bezglutenowe staje się coraz bardziej popularne. Można je przygotować w wielu...
Czytaj więcejKuchnia koreańska staje się coraz bardziej popularna obok japońskiej, chińskiej, indyjskiej...
Czytaj więcejPłyty indukcyjne na stałe zagościły w polskich kuchniach. Choć są bardzo funkcjonalne...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz