Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska wiąże się z...
Beza to jeden z najsłodszych wyrobów cukierniczych, który składa się z masy białek jaj kurzych oraz cukru pudru lub cukru kryształowego. Beza najczęściej przekładana jest kremami oraz ozdabiana sezonowymi owocami, które przełamują jej słodki smak. W cukiernictwie rozróżniane są trzy rodzaje bez: francuskie, włoskie oraz szwajcarskie. Włoska i szwajcarska jest dużo bardziej sztywna i lepiej zachowuje kształt niż francuska.
Wegańska beza? Jak to jest w ogóle możliwe? Wykonanie tradycyjnej bezy jest nie lada wyzwaniem, natomiast stworzenie wersji wegańskiej wydaje się być niemożliwe. A jednak, istnieją metody, które pozwalają uzyskać bezę o tym samym smaku bez dodatku białek jaj kurzych. Do tej pory do bezy wegańskiej używany był kleik z gotowanego siemienia lnianego. Jednak wyrób nie zawsze wychodził. Najnowszym odkryciem jest aquafaba, czyli płyn z puszki, w której znajdowały się ziarna cieciorki. Jak się okazuje, płyn ten posiada jedynie węglowodany, skrobię oraz białko. To one utrzymuję strukturę ubitej piany. Wartość odżywcza aquafaby jest bardzo niska.
Porady dotyczące wegańskiej bezy:
Wegańska beza to odkrycie w kuchni wegańskiej. Zamiast jajek do ubijania masy, wykorzystuje się płyn z puszki z cieciorki. Dla wegan jest to świetna alternatywa. Z aguafaby można zrobić np.: ciasta, lody, musy oraz wegański majonez.
Aby zrobić wegańską bezę potrzebna jest jedynie aquafaba. Osoby, które chcą zrezygnować z cukru mogą wykonać ją przy pomocy organicznego związku chemicznego, cukru brzozowego zwanego ksylitolem lub całkowicie się go pozbyć. Ksylitol posiada o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier. Co więcej posiada niski indeks glikemiczny, a do tego jest metabolizowany bez użycia insuliny. To naturalny słodzik, który mogą stosować także diabetycy. Ksylitol jest słodki, a mimo to zapobiega próchnicy i poprawia mineralizację szkliwa.
Jest jeszcze jedna możliwość przygotowania bezy - za pomocą nasion lnu. Jak wykonać? 1 szklankę lnu wsypać do garnka, dodać wodę i zagotować. Następnie zmniejszyć ogień i gotować bez przykrycia przez około 35 min. Mieszać, aby nie dopuścić do przypalenia się ziaren. Ciepłą mieszankę przecedzić przez sito. Ziarna, które pozostały gazę, należy odcisnąć. Galaretkę, która została na spodzie trzeba przelać do naczynia i wstawić na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie galaretkę wlać do misy i ubijać przy użyciu miksera stacjonarnego. Dalsza kolejność wykonywania bezy tradycyjnie, jak w przypadku zwykłej bezy.
Wyjątkowy smak oraz cenne właściwości żurawiny sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w...
Czytaj więcejZagraniczne słodycze w atrakcyjnych cenach są łatwo dostępne na rynku. Wśród nich...
Czytaj więcejDieta wegańska wyklucza spożywanie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Słodkie...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz