loader
Poradnik zdrowie

Czym jest dekstroza? Kto i kiedy powinien stosować dekstrozę?

​Dekstroza znana jest w świecie osób aktywnych fizycznie oraz budujących masę mięśniową. Jest to często stosowany suplement diety, który uważany jest za pomocny w osiągnięciu lepszych wyników sportowych. Jednak należy pamiętać, że jak każdy suplement, dekstroza również powinna być przyjmowana w odpowiednich ilościach i zgodnie z zaleceniami (z uwagi na jej przynależność do cukrów prostych i wpływ na poziom glukozy), aby była dla nas bezpieczna oraz spełniała swoje zadanie. Jak więc ją stosować i w jakich przypadkach zachować szczególną ostrożność?

Czym jest dekstroza?

Dekstroza to cukier, rodzaj glukozy, a właściwie prawoskrętna jej wersja. Po jej spożyciu następuje nagły wyrzut insuliny w organizmie, ponieważ posiada ona wysoki indeks glikemiczny. Dekstroza naturalnie występuje w żywności. Można ją znaleźć w owocach, sokach owocowych, nektarach kwiatowych oraz miodach. Produkowana jest w roślinach podczas procesu fotosyntezy. Natomiast suplement diety z dekstrozą pozyskiwany jest ze skrobi ziemniaczanej bądź kukurydzianej. Warto tutaj też wspomnieć, że jest to substancja używana do konserwacji żywności.

Wpływ dekstrozy na nasz organizm

U osób uprawiających aktywność fizyczną zawodowo bądź hobbistycznie, ale bardzo intensywnie, dekstroza pomaga w budowie masy mięśniowej. Jest to substancja, która szybko i sprawnie dokonuje transportu kreatyny do mięśni. Po spożyciu dekstrozy poziom cukru we krwi wzrasta, podnosząc kaloryczność energetyczną. To z kolei wpływa na rozwój masy mięśniowej oraz siły. Wyższy poziom cukru we krwi pobudza trzustkę do pracy i produkcji insuliny, której zadaniem jest jego obniżenie. W efekcie glukoza zostaje przetransportowana do mięśni i wątroby i tam magazynowana.

Kiedy i jak stosować dekstrozę?

Jako że poziom cukru we krwi oraz cały proces związany z jego rozkładem ma ogromny wpływ na regenerację organizmu, spożycie dekstrozy powinno odbywać się po wysiłku fizycznym. Szczególnie sporty siłowe wpływają na zmęczenie naszych mięśni, dlatego warto odżywkę z dekstrozą przyjąć do godziny po zakończonym treningu. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji, co może doprowadzić do niekontrolowanej produkcji insuliny oraz negatywnych skutków ubocznych dla organizmu, do których należą:

  • choroby układu nerwowego,
  • wahania nastrojów,
  • choroby wątroby i trzustki.

Ponadto nadmierne przyjmowanie dekstrozy może powodować podwyższenia ciśnienia tętniczego oraz skutkować przewlekłym stresem. Bezwzględnie produkty tego typu oraz wszelkie odżywki sportowe powinniśmy przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Wybierając dekstrozę wpływającą na poziom cukru we krwi pamiętajmy, aby zwracać uwagę na skład suplementów. Mogą one zawierać samą dekstrozę lub jej połączenie z kofeiną, aminokwasami, czy też zawierać kwas cytrynowy (regulator kwasowości) oraz witaminy. Warto zwrócić uwagę na to, co nasz organizm potrzebuje oraz jak czujemy się po spożyciu tego typu produktów. Jeśli chcemy mieć pewność, że do produkcji suplementów z dekstrozą użyto bezpiecznych substancji, uważnie czytajmy składy. Cena dekstrozy nie jest wygórowana, dlatego też jest to tak chętnie wybierany suplement wpływający na rozwój siły i wyglądu sylwetki.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz